Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

آزادی مشروط

فاطمه احمدی‌فرد، دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی مجتمع قضایی شهید محلاتی

آزادی مشروط فرصت و مجالی است که پیش از پایان دوره محکومیت حبس داده می‌شود تا چنانچه بزهکار در مدتی که دادگاه تعیین می‌کند، از خود رفتارهای پسندیده نشان دهد و دستورهای مقام قضایی را به‌موقع اجرا کند، از آزادی مطلق برخوردار شود.

پیشینه این تأسیس حقوقی به قرن نوزدهم بازمی‌گردد که ابتدا در قوانین انگلستان تحت عنوان "روش تدریجی ایرلندی" و سپس در فرانسه تحت تأثیر افکار مکتب تحققی به تصویب رسید.

قانون‌گذار ایران به علت مفید و مؤثر بودن این سیستم کیفری، نهاد آزادی مشروط را از قانون جزایی فرانسه اقتباس کرد و در سال 1337 "قانون آزادی مشروط زندانیان" را به تصویب رسانید که آخرین بار در سال 1377 اصلاح شد.

به موجب ماده 38 قانون مجازات اسلامی هرکس برای بار نخست به علت ارتکاب جرمی به مجازات حبس محکوم شده و نیمی از مجازاتش را گذرانده باشد، دادگاه صادرکننده دادنامه محکومیت قطعی می‌تواند در صورت وجود شرایط زیر حکم به آزادی مشروط وی صادر نماید:

1-هرگاه در مدت اجرای مجازات مستمراً حسن اخلاق نشان داده باشد.

2-هرگاه از اوضاع و احوال محکوم پیش‌بینی شود که پس از آزادی، دیگر مرتکب جرمی نخواهد شد.

3-هرگاه تا آنجا که استطاعت دارد ضرر و زیانی که مورد حکم دادگاه یا مورد موافقت مدعی خصوصی واقع شده است را بپردازد یا قرار پرداخت آن را بدهد و در مجازات حبس توأم با جزای نقدی، مبلغ تعیین شده را بپردازد یا با موافقت رئیس حوزه قضایی ترتیبی برای پرداخت داده شده باشد.

براین‌اساس، قانون‌گذار 2 شرط اسـاسی را برای استفاده از آزادی مشروط لحاظ کرده است: نخست، محکومیت بزهکار به حبس برای نخستین بار و دوم، سپری شدن نیمی از مجازات حبس. (ملاک احتساب، نصف مجازات مقرر در دادنامه است.)

صـدور حـکـم آزادی مـشـروط در صـلاحـیـت دادگـاه صـادرکـننده محکومیت قطعی است و در جریان اجرای حکم صورت می‌گیرد. دادگاه صادرکننده محکومیت قطعی ممکن است دادگاه بدوی یا تجدیدنظر باشد.

اعطای آزادی مشروط از سوی دادگاه برابر قانون نوعی ارفاق تلقی می‌شود و ازاین‌رو رد تقاضا قابل شکایت نیست؛ همان‌گونه که رد تصمیم آزادی مشروط مانع تقاضای مجدد نمی‌باشد.

ارتکاب هر نوع جرم در مدت تعیین شده برای آزادی مشروط و نیز تخلف از دستورهای دادگاه باعث اتمام دوره این آزادی می‌شود.

مدت آزادی مشروط شامل بقیه مجازات می‌شود؛ اما دادگاه می‌تواند مدت آن را تغییر دهد که در اجرای ماده 40 قانون مجازات اسلامی کمتر از یک سال و زیادتر از 5 سال نخواهد بود؛ مگر این که باقی‌مانده مدت حبس کمتر از یک سال باشد. در این صورت مدت آزادی مشروط معمولاً برابر باقی‌مانده مدت حبس است. در حبس ابد تقاضای آزادی مشروط پس از گذشت 12 سال از سپری شدن حبس امکان‌پذیر خواهد بود.

باوجود اعلام آزادی مشروط، محکومیت و آثار آن به جای خود باقی مانده و تنها قسمتی از مجازات زندان معلق می‌گردد و اگر محکوم‌علیه در مدت آزادی مشروط تخلفی نکند، آثار محکومیت زایل نشده و در سجل کیفری او منعکس و سابقه برای تکرار جرم محسوب خواهد شد. 

منبع:

http://www.maavanews.ir/tabid/53/ctl/Edit/mid/373/Code/6608/Default.aspx

برچسب ها:

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما