Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

بررسي حقوق اتباع بيگانه از تملک تا اشتغال

 

بررسي حقوق اتباع بيگانه از تملک تا اشتغال 
 
 
با گسترش روابط در دنياي امروز، مردم به دلايل مختلف به کشورهاي ديگر مسافرت مي کنند. عده اي براي کار، برخي براي تحصيل و بعضي هم براي تفريح. يکي از سوالاتي که مطرح مي شود اين است که بيگانگان وقتي وارد کشور ما مي شوند از چه حقوقي برخوردارند؟ از اين رو، در رابطه با حق تملک و اشتغال اتباع بيگانه در ايران، با دکتر بهشيد ارفع نيا، عضو هيئت علمي دانشگاه گفت و گو کرديم که در ادامه مي‌خوانيد:
اتباع بيگانه تحت شرايطي حق تملک اموال غيرمنقول را دارند
 دکتر مهشيد ارفع نيا با بيان اينکه تصور اغلب مردم بر اين است که بيگانگان در ايران حق تملک اموال غيرمنقول ندارند، گفت: به موجب آيين نامه استملاک اتباع خارجي مصوب 25/5/1328 ، بيگانگان مقيم ايران مي توانند تحت شرايطي در ايران مال غيرمنقول داشته باشند. وي افزود: مقيم بودن يکي از اين شرايط است و منظور از استملاک بايد سه موضوعي باشد که قانون پيش بيني کرده و آن شامل سکونت، کسب و اشتغال به صنعت مي شود.اين عضو هيئت علمي دانشگاه با اشاره به شرايط استملاک اتباع بيگانه در ايران، خاطرنشان کرد: اين تملک نبايد در نقاط مرزي باشد چراکه در اين نقاط خطر تجزيه کشور وجود دارد. به همين دليل در آيين نامه استملاک اين شرط ذکر شده است. وي افزود: متراژ ملک مورد تملک بايد به نسبت منظوري باشد که از استملاک دارند؛ بيگانه نمي تواند در ايران باغ بخرد اما به عنوان سکونت مي تواند ملکي را خريداري کند. اين سکونت نيز بايد محدود به تعداد افراد خانواده يا وضعيت اجتماعي، مالي و نوع کسب و کار و صنعتي که به منظور آن استملاک کرده است، باشد.اين عضو هيئت مديره کانون وکلاي دادگستري مرکز با اشاره به اين که تقاضاي بيگانه نبايد با مقررات عهدنامه اي ايران مخالف باشد، اذعان داشت: تقاضاي اين افراد نبايد همچنين با قوانين ايران و انتظامات عمومي منافاتي داشته باشد و اگر بيگانه براي کار، قصد تملک داشته باشد، بايد اجازه کار يعني پروانه اشتغال هم داشته باشد. وي ادامه داد: بيگانه بايد تقاضاي خود را نزد وزارت امور خارجه تقديم کند تا مورد بررسي قرارگيرد. وزارت خارجه مي تواند اين تقاضا را رد يا قبول کند. اگر لازم باشد وزارت خارجه از رياست جمهوري کسب اجازه مي کند و موضوع را به اداره کل ثبت نيز اعلام مي کند.اين حقوقدان خاطرنشان کرد: براي بيگانگان غير مقيم، تصويب نامه استملاک اتباع خارجه مصوب 13/7/ 1349 به دولت اجازه مي دهد تا با موافقت کميسيون خاصي که پيش بيني مي کند و از وزارتخانه هاي کشور، دادگستري و امور خارجه تشکيل مي شود، به کساني که پروانه کار ندارند، اجازه بدهد براي سياحت مسافرت هاي فصلي داشته باشند. اين مقرره بيشتر براي کشورهاي حاشيه خليج فارس بوده است براي اينکه در فصول گرم به ايران بيايند.وي افزود: از آنجا که اين افراد مقيم ايران نيستند، فقط به آنها اجازه سکونت داده مي شود. ارفع نيا با اشاره به اينکه در سال 1344 يک آيين نامه اجرايي تصويب گرديد و در آن، شرايط شکلي مربوط به بيگانگان بيان شد، خاطرنشان کرد: طبق اين آيين نامه اين ها مي توانند تقاضا را ظرف يک ماه با نظر شوراي امنيت محل رسيدگي کنند و نتيجه را به رياست جمهوري ارسال کنند و بعد از اين، تقاضا در کميسيون مذکور بررسي و تصويب نهايي با هيئت وزيران خواهد بود که تصميمش قطعي است و ممکن است استملاک بيگانه را مورد پذيرش قراردهند.
 
 
 
اشتغال بيگانگان
 اين مدرس دانشگاه با اشاره به حالت هاي مختلف حق اشتغال بيگانگان در ايران گفت: يک حالت اين است که کسي در خارج از ايران تقاضاي ويزا براي اشتغال کند. اين تقاضا بايد در کنسولگري ايران در کشور خارجي انجام شود. براي اين کار بايد در قسمت هايي که به نيروي خارجي نياز وجود دارد و يا مشاغلي که مي خواهند از خارجي ها استفاده کنند، از اتباع بيگانه استفاده شود. وي افزود : از قبل به کنسول گري ها اعلام مي شود براي فلان کار با اين مدرک تحصيلي يا با اين مدت سابقه کار به خارجي نياز داريم که جذب نيرو بر اين اساس صورت مي گيرد.ارفع نيا با اشاره به اينکه حالت ديگر اشتغال تبعه بيگانه به اين صورت است که با ويزاي کار مي‌آيد، گفت: چنين فردي حتما اقامت هم دارد چون بدون اجازه اقامت، نمي توان کار کرد.اين مدرس دانشگاه با بيان اينکه يک خارجي که در ايران است مي تواند از وزارت کار براي انجام شغلش پروانه کار بگيرد، گفت: در قانون کار 3 شرط براي صدور پروانه کار آمده است: يکي اينکه بيگانه داراي اطلاعات و تخصص کافي براي اشتغال به کار مورد نظر باشد. ديگر اينکه در بين ايرانيان، متخصص به اندازه کافي وجود نداشته باشد و اگر هم داشته باشيم، آمادگي به انجام کار نداشته باشند. شرط ديگر اين است که از تخصص بيگانه براي آموزش و جايگزيني بعدي ايراني ها استفاده شود. که نه تنها نياز فعلي برطرف شود، بلکه براي نيروهاي کار آينده، زير نظر او آموزش ببينند. در اين صورت بعد از مدتي نياز به نيروي خارجي نخواهيم داشت. اين وکيل دادگستري در پايان خاطرنشان کرد:ماده 122 قانون کار مي گويد براي تبعه بيگانه اي که حداقل 10 سال به طور مداوم اقامت داشته باشد، همچنين براي تبعه بيگانه اي که همسر ايراني داشته باشد و براي کسي به صورت مهاجر از کشورهاي بيگانه مي آيد و براي پناهندگان سياسي اگر کارت معتبر مهاجرت داشته باشند، نيازي به رعايت شرايط براي گرفتن پروانه کار نيست.
گفت و گوي "حمايت" با دکتر بهشيد ارفع نيا؛
 
——————————————————————————–
پي نوشت :
روزنامه حمايت 24/10/1391 
http://www.hvm.ir/print.asp?id=36046

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما