Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

جدا کردن عندالمطالبه و عندالاستطاعة در مهریه اشتباه است

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قم آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار فراکسیون روحانیون مجلس نهم با تبریک دهه کرامت و میلاد سه اختر تابناک آسمان امامت به مشکلات مختلف فراروی جوانان پرداخت و اظهار کرد: سلسله مسائلی وجود دارد که از نظر حقوقی در زمینه ازدواج به جوانان فشار می‌آورد.

وی با اشاره به جلسات و گفت‌وگوهای مختلف خود با ریاست قوه قضائیه در زمینه حل این مسائل گفت: با قوه قضائیه در این باب صحبت کردیم.

این مرجع تقلید واضح‌ترین مسئله در خصوص ازدواج را نحوه پرداخت مهریه دانست و بیان کرد: در بسیاری از مراسم‌های ازدواج و هنگام درج مهریه در سند ازدواج، گفته می‌شود مهریه عندالمطالبه باشد در حالی که از نظر فقهی با عندالاستطاعة تفاوتی نمی‌کند و در عندالمطالبه نیز تمام احکام مشروط به قدرت است.

وی علم، قدرت، اختیار و بلوغ را چهار شرط اصلی در همه احکام دانست و تصریح کرد: عندالمطالبه مقید به قدرت است اما این دو را از یکدیگر تفکیک کرده و مسئله غیر فقهی به وجود آوردند که اشتباه است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به رواج نحوه ازدواج جوانان و به ویژه عرف گرفتن مهریه از سوی زن عنوان کرد: باید قضات این مسئله را بدانند که بحث عندالمطالبه بودن مهریه به این معنا که فردای عقد زن می‌تواند مطالبه خود را طلب کند جدی نیست و وقتی امری جدی نباشد اعتباری ندارد.

وی درباره پذیرش ادعای اعسار از سوی قضات نیز ابراز داشت: آقایان قضات باید توجه داشته باشند که اصل بر استصحاب اعسار است و کسی که از مادر متولد می‌شود، پول ندارد بنابراین همه مسبوق به اعسار هستند و یسار دلیل می‌خواهد.

استاد درس خارج فقه حوزه در ادامه به بحث تقسیط مهریه اشاره کرد و با بیان اینکه این مسئله هم باید با دستور رهبری حل شود گفت: بسیاری از مردم نامه می‌نویسند که محکوم به پرداخت مهریه شده‌اند و اگر بتواند بدهد پرداخت آن 30 سال طول می‌کشد که این جای استهزاء دارد؛ حکم اسلام باید چیزی باشد که استهزاء در آن باشد؟ پس احکام عسر و حرج و لاضرر کجاست؟

وی با اشاره به بحث تبدل موضوع و تبدل حکم در فقه ادامه داد: شما آمدید دین شخص را تقسیط کردید یعنی بدهی حال را تبدیل به بدهی اقساط کردید، پس موضوع هم عوض می‌شود و وقتی مرد قسط اول را داد زن باید تمکین کند تا موعد قسط بعد برسد.

آیت‌الله مکارم شیرازی خطاب به نمایندگان حاضر در این جلسه گفت: این وظیفه مجلس است که در این زمینه قانون بیاورد و روی آن فکر کند و به منظور اجرا به قوه قضاییه بدهد.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910630000249

برچسب ها:, , , ,

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما