Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

دادنامه شماره 109 هيأت عمومي ديوان عدالت اداري ،موضوع صدور پروانه ساختمانی

 
تاریخ: 01 خرداد 1391
————————————————————————-
کلاسه پرونده: 225/91
————————————————————————-
شماره دادنامه: 109
————————————————————————
موضوع رأی: اعلام تعارض در آراء صادر شده از شعب ديوان عدالت اداري
—————————————————- ———————
شاکی: مدیرکل حقوقی شهرداری تهران
————————————————————————
بسم الله الرحمن الرحیم
مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
موضوع شکایت و خواسته: اعلام تعارض در آراء صادر شده از شعب ديوان عدالت اداري
گردش کار: مدیرکل حقوقی شهرداری تهران به موجب لایحه شماره 38309/4/317-28/10/1389 اعلام کرده است که شعبه 30 دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایتهای خانمها شمسی محمودیها و کیادخت کیا به خواسته رأي شماره 109 هيأت عمومي ديوان عدالت اداري با موضوع اعلام تعارض در آراء صادر شده از شعب ديوان عدالت اداري آراء معارض صادر کرده است. نامبرده رفع تعارض و صدور رأی وحدت رویه را خواستار شده است.
گردش کار پرونده ها و مشروح آراء به قرار زیر است:
الف: شعبه 30 دیوان عدالت اداری در رسیدگی به پرونده شماره 30/88/485 با موضوع دادخواست خانمها شمسی محمودیها و کیادخت کیا به طرفیت شهرداری منطقه 2 تهران و به خواسته اعمال ماده 17 و الزام به صدور پروانه ساخت و تعیین تکلیف به موجب دادنامه شماره 2/3607-16/12/1388، مفاداً به شرح آینده به صدور رأی مبادرت کرده است.
نظر به این که وفق محتویات پرونده و مدارک و پاسخ شماره 45111-11/11/1388 شهرداری (منطقه 2 تهران) اولاً: سند ثبتی شماره 100308/2395 سه دانگ مشاع و به نام خانم کیادخت کیا است. ثانیاً: مشارالیها و خانم شمسی محمودیها تقاضای اعمال ماده 17 ( قانون دیوان) را خواسته اند در صورتی که به شماره دادنامه و کلاسه پرونده مربوط در دادخواست خود اشاره نکرده اند. ثالثاً: خواسته دیگر آنان صدور پروانه است در حالی که خانم شمسی محمودیها سند مالکیت ارائه نکرده است و خانم کیادخت کیا نیز در تاریخ 10/5/1388 خواسته خود را صراحتاً پرداخت قیمت و یا معوض ملک اعلام کرده است. رابعاً: ملک مورد نظر در تصرف و تملک شهرداری واقع نشده است و الزام به انجام خواسته توجیه قانونی ندارد. خامساً: خواسته های متعدد در یک دادخواست قابل
رسیدگی نیست. علی هذا و به علل مذکور رسیدگی مقدور نیست. قرار رد شکایت صادر می شود. قرار صادر شده قطعی است.
ب: شعبه 30 دیوان عدالت اداری در رسیدگی به پرونده شماره 30/88/449 با موضوع دادخواست خانمها شمسی محمودیها و کیادخت کیا به طرفیت شهرداری منطقه 2 تهران و به خواسته الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی در پلاک ثبتی 100308/2395 یا واگذاری زمین معوض به موجب دادنامه شماره 2/1445 -3/6/1389 مفاداً به شرح آینده به صدور رأی مبادرت کرده است:
در خصوص شکایت خانمها شمسی محمودیها وکیادخت کیا از شهرداری منطقه 2 تهران مبنی بر صدور پروانه ساختمانی که مدعی است پلاک ثبتی شماره 100308/2395 در طرح فضای سبز قرار گرفته است و لذا خوانده حاضر به صدور جواز ساخت نیست نظر به مفاد دادخواست و مستندات و پاسخ شماره 45111-11/11/1388 مشتکی عنه در پرونده کلاسه 88/485 و عدم پاسخ در این پرونده علی رغم ابلاغ مراتب در 24/3/1389 با عنایت به موارد ذیل: 1- اعتبار مالکیت افراد وفق ماده 22 قانون ثبت 2- لزوم تعیین تکلیف مالکان حداکثر ظرف 18 ماه از جهت معامله قطعی و انتقال اسناد رسمی، پرداخت بهاء یا معوض آن طبق ماده واحده قانون وضعیت املاک واقع در طرحهای دولتی و شهرداریها (مصوب 1367) 3- برخورداری مالک از کلیه حقوق مالکانه (احداث، تجدید، تعمیر، افزایش، فروش، اجاره، رهن و …) در صورت عدم اجرای طرح تملک ظرف 5 سال حسب قانون اصلاح تبصره 1 ماده واحده قانون فوق الذکر 4- آراء شماره 47-25/2/1378، 394-1/12/1378، 169-27/5/1381 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تایید موضوع 5- منافات بلاتکلیف گذاشتن ملک و مالک با قاعده لاضرر 6- مباینت معلق کردن موضوع با اصل شرعی تسلیط، علی هذا شکایت وارد تشخیص و به الزام شهرداری به صدور پروانه ساخت در ملک موصوف با رعایت ضوابط و مقررات قانونی حکم صادر و اعلام می دارد. رأی صادر شده وفق ماده 7 قانون دیوان عدالت اداری قطعی است، با صدور این رأی موضوع خواسته معوض ملک منتفی است و موجبی جهت انجام خواسته نیست. قرار رد شکایت در این قسمت صادر می شود.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ یاد شده با حضور رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد. پس از بحث و بررسی، با اکثریت آراء به شرح آينده به صدور رأی مبادرت می‎کند.
رأی هیأت عمومی
در خصوص اعلام تعارض آراء صادر شده از شعب دیوان عدالت اداری به شرح مندرج در گردشِ کار، نظر به این که در پرونده های فوق الذکر بر اساس مندرجات دادخواست و اسناد و مدارک و سایر خصوصیات منعكس در هر پرونده انشاء رأی شده است و تفاوت مدلول آنها مبتنی بر استنباط متفاوت از حکم واحد قانونگذار به نظر نمي رسد، بنابراین موضوع از مصادیق آراء متناقض موضوع بند 2 ماده 19 و ماده 43 قانون دیوان عدالت اداری تشخیص نمي شود./
رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
محمدجعفر منتظری
منبع:
http://www.divan-edalat.ir/show.php/petition/show.php?page=ahoshow&id=9011

برچسب ها:, , ,

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما