Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

روش‌های وصول چک‌ برگشتی

روش‌های وصول چک‌ برگشتی یکی از مشکلات حقوقی موجود در جامعه، که بسیاری از شهروندان با آن درگیر هستند، «دعاوی مربوط به چک به خصوص چک‌های برگشتی» است.

در صورتی که، چک بنا به دلایلی، با گواهی عدم پرداخت از سوی بانک مواجه شود، دارنده‌ چک برای مطالبه‌ وجه آن و رسیدن به حقوق خود، از چهار طریق می‌تواند اقدام کند: اقدام از طریق تقدیم شکایت کیفری: با توجه به قانون صدور چک با اصلاحات سال ۱۳۸۲، دارنده‌ چک می‌تواند بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک مربوط، به طرفیت صادرکننده‌ چک، اقدام به طرح شکایت کیفری کند البته طرح شکایت کیفری منوط به این است که دارنده‌ چک مواعد 6 ماهه را رعایت کرده باشد یعنی اولا ظرف 6 ماه از تاریخ صدور چک، برای وصول وجه آن به بانک مراجعه کرده باشد.

ثانیاً بعد از مراجعه به بانک و دریافت گواهی عدم پرداخت، اقدام به طرح شکایت کیفری کند.

(ماده‌ ۱۱ قانون صدور چک) بدیهی است شکایت کیفری فقط علیه صادرکننده‌ چک امکان‌پذیر است بنابراین علیه سایر اشخاص یعنی ضامن و ظهرنویس، نمی‌توان اقدام به شکایت کیفری کرد. از طرفی بر اساس اصلاحات قانون صدور چک در سال ۱۳۸۲، چک‌های وعده دار، بدون تاریخ، سفیدامضا، مشروط و نیز بابت تضمین انجام معامله، فاقد جنبه‌ کیفری اعلام‌شده است بنابراین در صورتی که هر کدام از این موارد اثبات شود، طرح شکایت کیفری به نتیجه نخواهد رسید. چرا که در این موارد، صادرکننده‌ چک قابل تعقیب کیفری نیست. (ماده‌ ۱۳ قانون صدور چک) در نتیجه اقدام به صدور چک از سوی صادرکننده و برگشت آن توسط دارنده، در صورتی دارای اوصاف کیفری است که فرضاً به تاریخ روز بوده و بدون وعده صادر شده باشد و از طرفی، سایر شرایط نیز رعایت شده باشد.

اقدام از طریق دایره‌ اجرای ثبت: چک «در حکم اسناد لازم‌الاجرا» است لذا دارنده‌ چک می‌تواند از طریق دایره‌ اجرای ثبت، صدور اجراییه علیه صادر‌کننده‌ چک را درخواست کند. (ماده‌ ۲ قانون صدور چک) البته اقدام ثبتی از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک، نیازمند وجود و تحقق شرایطی است که از جمله‌ این شرایط، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: اقدام ثبتی فقط علیه صادرکننده‌ چک امکانپذیر است و مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادر‌کننده در بانک باید گواهی شده باشد همچنین برای اقدام ثبتی، صادر‌کننده چک باید اموالی داشته باشد، و دارنده‌ چک نیز آن اموال را به اجرای ثبت معرفی کند؛ به‌علاوه، اقدام ثبتی نیازمند پرداخت نیم‌عشر اجرایی از سوی دارنده‌ چک است ضمن اینکه لاشه‌ چک هم در این مرحله، از دارنده‌ چک دریافت می‌شود.

اقامه‌ دعوای تجاری از طریق تقدیم دادخواست‌: با توجه به اینکه چک همانند سفته و برات از جمله «اسناد تجاری» مندرج در قانون تجارت محسوب می‌شود بنابراین دارنده‌ چک می‌تواند علیه همه‌ مسئولان، اعم از صادرکننده و ظهرنویسان، تحت شرایطی، با تقدیم دادخواست مربوط، اقامه‌ دعوای تجاری کند. اقامه‌ دعوای تجاری، دارای مزایایی از قرار زیر است:

گواهی عدم پرداخت (که این گواهی، جایگزین واخواست در سفته و برات است) باید در ظرف پانزده روز یا چهل و پنج روز یا چهار ماه از تاریخ صدور چک (بر حسب مورد)، اخذ شده باشد. (مواد ۳۱۵ و ۳۱۷ قانون تجارت) در ظرف یک سال یا دو سال (بر حسب مورد)، از تاریخ اخذ گواهی عدم پرداخت، اقدام به تقدیم دادخواست شود. (مواد ۲۸۶ و ۲۸۷ قانون تجارت)

اقامه‌ دعوای مدنی از طریق تقدیم دادخواست: دارنده‌ چک در هر حال، حق اقامه‌ دعوا علیه صادرکننده‌ چک را دارد که این امر، با تقدیم دادخواست به دادگاه‌های عمومی حقوقی و طبق تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی صورت می‌گیرد و عموماً دارندگان چک از این روش، به عنوان آخرین مرحله استفاده می‌کنند.

منبع:http://www.hemayatonline.ir/newspaper/item/21640

برچسب ها:, , , , , , , , ,

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما