Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

عزل وصي در صورت خيانت در امانت

 عزل وصي در صورت خيانت در امانت
شاناي مالك‌نژاد*
جرم خیانت در امانت همچون بسیاری از جرائم دیگر از گذشته‏های دور در بیشتر جوامع وجود داشته و در دهه‏های اخیر افزایش یافته است. امانت داری از خصلت‏های نیک و پسندیده‏ای است که در اسلام هم زیاد به آن سفارش شده و در مقابل، خیانت در امانت مورد نهی واقع شده است. حال سؤالی که مطرح می‏شود این است که آیا در در باب ارث نیز ممکن است فردی که به عنوان وصی تعیین شده مرتکب جرم خیانت در امانت شود یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت است آیا می‏توان وی را عزل كرد؟ابتدا تعریف مختصری از وصی گفته می‏شود و پس از آن به پاسخ در خصوص سؤال مطروحه پرداخته می‏شود. مطابق ماده 826 قانون مدنی«کسی که به موجب وصیت عهدی ولی بر مورد ثلث یا بر صغیر قرار داده می‏شود وصی نامیده می‏شود». به بیان دیگر وصی، شخصی است که به موجب وصیت عهدی فردی، پس از مرگ وی، حق اداره امور و اموال وی را دارد. منظور از وصیت عهدی این است که، شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مأمور می‏كند. مهم‌ترین ویژگی که وصی باید داشته باشد، این است که جانب امانت‌داری را در خصوص آنچه موصی برای بعد از مرگش به او سپرده است رعایت کند و هرگاه وصی منصوب، صفت مورد نظر را از دست بدهد دیگر صلاحیت اداره امور را نخواهد داشت. قانون مدنی در ماده 858 مقرر می‏دارد: «وصی نسبت به اموالی که بر حسب وصیت در ید اوست حکم امین را دارد و ضامن نمی‏شود مگر در صورت تعدی و تفریط» همچنین در ماده 859 آمده است «وصی باید بر طبق وصایای موصی رفتار کند و الا ضامن و منعزل است.» علاوه بر قانون مدنی، در سایر قوانین نیز از جمله قانون امور حسبی، موادی به این موضوع اختصاص داده شده است. درماده 47 قانون امور حسبی بیان شده است، «در امور دعوای خیانت یا عدم لیاقت و سایر موجبات عزل وصی یا قیم یا امین ترتیب رسیدگی مطابق مقررات این قانون است و حکمی‌که در این خصوص صادر می‏شود مطابق آیین دادرسی مدنی قابل پژوهش و فرجام است.» این ماده به طور صریح عزل وصی را در موردی که مرتکب خیانت شود تجویز کرده است به علاوه عزل وصی را با قیم و امین در یک ردیف قرار داده و یک حکم را، به سه نفر منتسب کرده است. در مورد این که چه کسی صلاحیت تقدیم دادخواست مربوط به عزل وصی را دارد باید بیان شود که دادستان، و هر ذی حقی می‏تواند تقاضای عزل وصی را از دادگاه بكند. دادگاه رسیدگی‏های لازم را به عمل آورده و پس از کسب نظر دادستان (در مواردی که دادستان متقاضی نباشد) رأی مقتضی را صادر مي‌كند. لیکن اصلح این است که سبب عزل وصی قبلاً به دادستان اعلام شود و دادستان در صورت وجود دلایل کافی عزل وصی را از دادگاه تقاضا كند.

*وكيل پايه يك دادگستري
منبع:http://ghanoondaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=198&pageno=5

برچسب ها:, , ,

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما