Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

فروش خطرناك‌ترين اسيد به قيمت يك ساندويچ

وقتي قيمت 4 ليتر از خطرناك‌ترين اسيد موجود در بازار با قيمت يك ساندويچ برابري مي‌كند و مي‌توان آن را بدون هيچ محدوديتي به دست آورد، قطعا، ديگر كسي براي انجام نقشه‌ شيطاني خود سراغ سلاح غيرمجازي كه مجازات‌هاي سنگين‌تري دارد، نمي‌رود. وقتي فرد تبهكار با استفاده از سلاح غيرمجاز ممكن است به اتهام محاربه به اعدام محكوم شود، پس يقينا سراغ استفاده آسان از ابزاري مي‌رود.
تابناک اجتماعی: وقتي قيمت 4 ليتر از خطرناك‌ترين اسيد موجود در بازار با قيمت يك ساندويچ برابري مي‌كند و مي‌توان آن را بدون هيچ محدوديتي به دست آورد، قطعا، ديگر كسي براي انجام نقشه‌ شيطاني خود سراغ سلاح غيرمجازي كه مجازات‌هاي سنگين‌تري دارد، نمي‌رود.

چند سالي است كه اسيد‌پاشي در بين جرايم خشن جا باز كرده و هر از گاهي اخباري تلخ مي‌شنويم كه معمولا زن جواني قرباني انتقام يا عشقي يك‌طرفه شده و در برخي موارد، جان خود را از دست داده است.

نكته قابل تأمل اينكه اگر چه مدت نسبتا زيادي از ورود اسيدپاشي به چرخه جرايم خشن گذشته است اما دستگاه‌هاي مسئول اقدام مؤثري براي برخورد و پيشگيري از وقوع مجدد آن، انجام نداده‌اند و روز به روز شاهد بروز اسيدپاشي در هر نقطه از كشور هستيم كه واقعا بسيار وحشتناك‌تر از قتل است و قرباني آرزو مي‌كند كاش جان مي‌داد اما زنده نمي‌ماند تا عمري با چهره‌اي غيرقابل ديدن، زندگي كند.


به گزارش فارس، در حال حاضر مسئولان قضايي خود را درگير اين موضوع كرده‌اند كه آيا فرد اسيدپاش بايد قصاص شود، آيا اسيدپاشي مصداق محاربه است يا اينكه چگونه ميتوان حكم قصاص را در خصوص فرد اسيدپاش اجرا كرد.

انتظاري نمي‌رود چالشي كه در حال حاضر پيش روي دستگاه قضايي قرار گرفته است به اين زودي برطرف شود اما قطعا يكي از برنامه‌هاي كوتاه مدتي كه مسئولان بايد به آن توجه داشته باشند اين است كه بايد راه‌هاي دسترسي مردم به مواد شيميايي از جمله انواع اسيد را محدود و ضابطه‌مند كرد.

شرايط قصاص عضو در اسيدپاشي
حسن تردست،‌ قاضي دادگاه كيفري استان تهران درباره اينكه قانون چه شرايطي را براي قصاص عضو متهمان اسيدپاشي پيش‌بيني كرده است گفت: قانون مجازات اسلامي در قصاص عضو اينگونه افراد علاوه بر شرايط قصاص نفس، شرايط ديگري را هم به شرح ذيل در نظر گرفته است.

* تساوي اعضا در سالم بودن * تساوي در اصلي بودن اعضا * تساوي در محل عضو مجروح يا مقطوع * قصاص موجب تلف جاني يا عضو ديگر نباشد * قصاص بيشتر از اندازه جنايت نباشد.

وي در ادامه گفت: بنابراين اگر اين شرايط فراهم باشد قصاص عضو متهم صورت مي‌گيرد و در غير اينصورت قصاص به پرداخت ديه تبديل مي‌شود.

* اجراي قانون، تنها يكي از فاكتورهاي پيشگيري از وقوع جرم است
تردست در پاسخ به اين سوال كه صدور حكم قصاص عضو تا چه ميزان مي‌تواند در كاهش يا پيشگيري از وقوع جرم «اسيدپاشي» مؤثر باشد، به يكي از روزنامه هاي صبح كشور گفت: براي پيشگيري از وقوع جرم فاكتورهاي متعددي وجود دارد كه يكي از آنها اجراي قانون است. قطعا صدور حكم قصاص عضو تا حدي مي‌تواند از تكرار جرم «اسيدپاشي» بكاهد اما براي پيشگيري از وقوع اين جرم عوامل ديگري همچون قانون‌مند بودن جامعه و فرهنگ‌سازي ايفاي نقش مي‌كنند.

* جامعه ما، جامعه‌اي قانون‌گريز است / مردم و مسئولان قانون را نقض مي‌كنند
رئيس شعبه 74 دادگاه كيفري استان تهران ادامه داد: ما در جامعه‌اي زندگي مي‌كنيم كه قوانين به اشكال مختلف توسط مردم و مسئولان كشور نقض مي‌شود. متأسفانه ما يك جامعه قانون‌گريز داريم و به عبارت بهتر اصولا فرهنگ حاكم بر جامعه ما فرهنگي مطيع قانون نيست.

تردست ادامه داد: از اين رو تا زماني كه حكومت‌گران و فرهنگ عمومي ما قانون را مقدس نشمارد و اين تقدس قانون در جامعه، فرهنگ و نهادينه نشود مشكل خواهيم داشت و نمي‌توانيم آمار جرم را پايين بياوريم.

وي درباره اينكه عده‌اي از جرم‌شناسان معتقد هستند قوانين مربوط به «اسيدپاشي» بازدارندگي لازم را ندارند، گفت: ما در اين زمينه خلأ قانوني نداريم. قوانين مربوط به حدود و قصاص ما از كتاب تحريرالوسيله حضرت امام خميني (ره) گرفته شده است.

تردست افزود: قانون براي مجازات متهمان «اسيدپاشي» نه تنها قصاص عضو حتي اعدام را هم پيش‌بيني كرده است كه جزو شديدترين مجازات‌ها محسوب مي‌شود.

* يك گالن 4 ليتري اسيد سولفوريك فقط 10 هزار تومان !
محسني، يك فروشنده محصولات شيميايي در خيابان ناصرخسرو در خصوص قيمت اسيدهايي كه در بازار به فروش مي‌رسد گفت: قيمت يك گالن 4 ليتري اسيد سولفوريك بين 8 تا 10 هزار تومان است. اسيد سولفوريك، اسيد 96 درصد و خطرناك‌ترين اسيد بين همه اسيدها است.

* هيچ محدوديتي براي فروش اسيد وجود ندارد
اين فروشنده در پاسخ به اين سؤال كه آيا مسئولان اخطاري براي فروش اسيد به فروشندگان داده‌اند يا خير گفت: در حال حاضر هيچ محدوديتي براي خريد اسيد (چه خرد و چه عمده) وجود ندارد و هيچ‌كس براي فروش اسيد و اينكه اسيد را به چه كساني بفروشيم، تذكري نداده است. شما مي‌توانيد به راحتي حتي يك بشكه اسيد را تهيه كنيد و آن را به صورت خرد بين عده‌اي ديگر بفروشيد.

* از آزمايشگاه‌هاي مراكز آموزشي تا معادن طلا، خريداران انواع اسيد هستند
وي درباره اينكه اصولا خريداران محصولات اسيد را چه قشري تشكيل مي‌دهند گفت: از آزمايشگاه‌هاي مراكز آموزشي و‌ سازندگان طلا گرفته تا فعالان عرصه معادن طلا، خريدار انواع اسيد هستند و حتي برخي از انواع اسيد نيز براي مصارف بهداشتي منازل استفاده مي‌شود.

* تنها دغدغه مسئولان آلودگي و خطر آتش‌سوزي مواد شيميايي و اسيدها است
محسني، با بيان اينكه دغدغه مسئولان، آلودگي مواد شيميايي و خطر آتش‌سوزي آنها است گفت: مسئولان به همين دليل مي‌خواهند محل فروش مواد شيميايي را از خيابان ناصرخسرو به خارج از شهر منتقل كنند و گرنه اصلا نگران اينكه اين مواد شيميايي در اختيار افراد فاقد صلاحيت قرار گيرد نيستند.

* با 10 هزار تومان مي‌توان آسيبي زد كه ميلياردها تومان هم مرهم نيست
آمنه بهرامي، شاخص‌ترين قرباني «اسيدپاشي» در سال‌هاي اخير است كه سرانجام و تنها لحظاتي قبل از اجراي حكم قصاص مرد اسيدپاش اعلام رضايت كرد و روحيه بزرگ بخشندگي خود را به رخ اين مرد تبهكار كشاند.

آمنه، جداي از اينكه قرباني اسيدپاشي شد، قرباني اهمال و كوتاهي مسئولان در اجرا و وضع قوانين هم شد. زخمي كه بر پيكر آمنه نشست شايد كمتر از قيمت كنوني اسيد هزينه داشته است اما قطعا با ميلياردها تومان هم نمي‌توان بينايي و چهره سوخته آمنه را به او برگرداند.

آمنه گذشت كرد، اما شايد اگر اين حكم اجرا مي‌شد مي‌توانست به جاي اقدامات بي‌ثمر برخي مسئولان، نقشي به‌سزا در كاهش و پيشگيري از وقوع مجدد اين جرم داشته باشد.

مسئولان قضايي، انتظامي بايد به اين سؤال پاسخ دهند كه چرا هيچ اقدامي براي محدود و ضابطه‌مند كردن فروش مواد شيميايي در بازار تهران نمي‌كنند در حالي كه بسيار مشخص است كه اگر اين اتفاق بيافتد و انواع اسيد به راحتي و با قيمت بسيار ناچيز در اختيار مردم قرار نگيرد، ديگر شاهد اين نيستيم كه افراد براي انجام نقشه‌هاي شوم خود سراغ اين راه بروند.

* قيمت يك گالن اسيد برابر با يك ساندويچ
وقتي قيمت 4 ليتر از خطرناك‌ترين اسيد موجود در بازار با قيمت يك ساندويچ برابري مي‌كند و مي‌توان آن را بدون هيچ محدوديتي به دست آورد، قطعا، ديگر كسي براي انجام نقشه‌ شيطاني خود سراغ سلاح غيرمجازي كه مجازات‌هاي سنگين‌تري دارد، نمي‌رود. وقتي فرد تبهكار با استفاده از سلاح غيرمجاز ممكن است به اتهام محاربه به اعدام محكوم شود، پس يقينا سراغ استفاده آسان از ابزاري مي‌رود كه مسئولان قضايي هنوز براي اجراي مجازاتش سردرگم هستند.

* چرا مسئولان منتظر هستند تا وظايفشان به آنها گوشزد شود
اما معمولا اين سوال براي ما و همه مردم مطرح است كه چرا هميشه بايد وظايف ذاتي مسئولان به آنها گوشزد شود تا يادشان بيايد كه آنها هم وظيفه‌‌اي دارند؛ آيا بايد منتظر ماند تا اين اتفاقات ناخوشايند براي برخي مسئولان بيافتد تا به رگ وجدان، احساسات و وظيفه‌شناسي‌شان برخورد كند كه بايد فكري هم براي اين وانفسا كنند.

منبع

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما