Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

قوانین جامع سد محکمی دربرابرتجارت افیون

قاچاق مواد مخدر معضلی فرامرزی است؛
قوانین جامع سد محکمی دربرابرتجارت افیون
    

گروه حقوقی – وقتی اعلام می‌شود که گردش مالی مواد مخدر در دنیا یک میلیارد و 600 میلیون دلار است معلوم می‌شود که مبارزه، کاهش تولید و مصرف و در نهایت انهدام باندهای بزرگ فعال در این عرصه نیازمند عزمی فرامنطقه‌ای و بین‌المللی است.

اتفاقی که باید همه کشورهای بین‌المللی، چه آنهایی که مانند ایران در همسایگی بزرگ‌ترین تولید‌کننده مواد مخدر قرار دارند و چه آنهایی که با داشتن فاصله‌ای چشمگیر، حداقل آسیب را از تجارت افیون می‌بینند، برای مبارزه پای کار بیایند.

مقررات وقوانین جامع می‌تواند سد محکمی برای مقابله با تولید، قاچاق، توزیع و مصرف مواد مخدر دربرابرتجارت افیون باشد. اما باید پذیرفت که قانون‌گذار داخلی به‌تنهایی نمی‌تواند قوانین کافی و کارآمد برای مبارزه با این مشکل تصویب کند.‌ سود اقتصادی سرشار ناشی از قاچاق مواد مخدر همواره باندهای بزرگ قاچاق را به فعالیت هرچه بیشتر در این حوزه سوق می‌دهد و همین امر باعث شده است که دامنه فعالیت آن مرزهای سیاسی را درنوردد و مساله قاچاق غیرقانونی مواد مخدر را به معضلی فرامرزی تبدیل کند. از این رو تنها اقدامات بین‌المللی همه جانبه می‌تواند در محدود کردن آسیب‌های بی‌شمار این مواد نقشی موثر ایفا کند.
وجود پدیده‌‌ای جهانی که فراتر از مرزهای حاکمیت‌های ملی جریان دارد و در سراسر جهان قربانی می‌گیرد راهکاری جهانی را طلب می‌کند و از این رو ضرورت وضع و اجرای مقرراتی بین‌المللی که مجموعه وسیعی از کشورها را به تعهدات متحدالشکلی ملزم کند، به‌خوبی توجیه‌ می‌شود. چنین مقرراتی باید بیش از هر چیز مشتمل بر سازوکاری مناسب برای همکاری انتظامی بین کشورها، تبادل اطلاعات برای جلوگیری از تولید و قاچاق مواد مخدر، تقویت ظرفیت و توان کشورها در زمینه مقابله با مواد مخدر و نیز ایجاد الزامات قانونی در مقررات داخلی برای منع و مقابله با تولید و قاچاق مواد مخدر شود. از سوی دیگر معضل موادمخدر و روان‌گردان به لحاظ ارتباط گسترده آن با جرایم سازمان‌یافته، مقوله‌ای جزایی است که مقابله با آن جز از طریق همکاری‌های گسترده بین‌المللی و اعطای صلاحیت جهانی به همه کشورها برای توقیف، محاکمه و محکومیت عاملان آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

گام‌های نخستین در مقابله با مواد مخدر
تولید و استفاده از موادمخدر تا نیمه‌های قرن نوزدهم امری قانونی تلقی می‌شد، اما گسترش تجارت و حمل‌ونقل بین‌المللی و نیز افزایش میزان مصرف آن در برخی کشورها خطرات این مواد را در ابعاد گسترده‌‌ای مطرح کرد.
نخستین گام برای محدودیت مواد مخدر در سال 1909 و در قالب تشکیل اولین مجمع بین‌المللی برضد مواد مخدر در "شانگهای چین" برداشته شد. نتیجه کار این مجمع ایجاد «کمیسیون بین‌المللی تریاک» بود که در قالب قطعنامه‌های خود، به مردم جهان درخصوص خطرات ناشی از تولید، فروش و مصرف مواد مخدر هشدار می‌داد و به کشورها توصیه می‌کرد که در قلمرو حاکمیت خود مواد مخدر را به کنترل درآورند و به سمت منع تدریجی تولید و مصرف این مواد حرکت کنند.
انعقاد کنوانسیون بین‌المللی تریاک در سال 1912 در لاهه، مقابله با مواد مخدر را در قالب الزامی حقوقی وارد عرصه حقوق بین‌الملل کرد. این کنوانسیون با پایه‌گذاری اصولی بنیادین تولید و توزیع تریاک را محدود به مجاری قانون و مصارف پزشکی می‌کرد‌.
پس از جنگ جهانی اول، جامعه ملل بر اساس رهنمودهای مندرج در میثاق خود به ایجاد کمیته مشورتی در خصوص قاچاق تریاک و دیگر مواد مخدر خطرناک اقدام کرد که به ارائه کمک به این سازمان، درخصوص مبارزه با مواد مخدر می‌پرداخت. در چارچوب نظام جامعه بین‌الملل و تا پیش از جنگ جهانی دوم چند کنوانسیون بین‌المللی درخصوص محدودیت مواد مخدر به تصویب رسید که حاکی از تعلق اراده عام جامعه بین‌المللی در برخورد جدی با این پدیده شوم بود.

اقدامات بین‌المللی گسترده پس از جنگ جهانی دوم
پس از جنگ جهانی دوم در چارچوب سازمان ملل متحد کمیسیون مواد مخدر که از سوی شورای اقتصادی اجتماعی این سازمان ایجاد شده بود، جای کمیته مشورتی را گرفت. وظیفه اصلی این کمیسیون بررسی وضعیت جهانی مواد مخدر و کمک به شورای اقتصادی اجتماعی در نظارت بر اجرای کنوانسیون‌های بین‌المللی مواد مخدر و تهیه موافقت‌نامه‌های جدید در این زمینه است. به‌علاوه کمیسیون مواد مخدر تا حد زیادی تمرکز خود را بر فعالیت‌های منطقه‌ای و هماهنگی نیروهای انتظامی کشورهای عضو معطوف کرده است.
سال 1961 از جمله نقاط عطف در عرصه اقدامات حقوقی بین‌المللی برای مقابله با مواد مخدر به‌شمار می‌رود، زیرا در این سال «کنوانسیون واحد درخصوص مواد مخدر» به تصویب رسید که در واقع حاصل ادغام 9 کنوانسیونی بود که از سال 1912 به بعد تدوین شده بودند. در این کنوانسیون به نظام‌های اعلام آمار، سازوکارهای ارايه گزارش از سوی دولت‌های عضو، کنترل تولید مواد مخدر، شرایط صادرات و واردات و لزوم تبادل قوانین ملی مورد اشاره قرار گرفته بودند. در سال 1971 پروتکلی به این کنوانسیون افزوده شد که تکمیل کننده مقررات کنوانسیون واحد در زمینه‌ جلوگیری از تولید مواد مخدر، قاچاق و مصرف بود و به مسئله درمان و بازپروری معتادان به عنوان جایگزین یا متممی برای مجازات حبس نیز اشاره شده بود. پروتکل نهایی به نام هیات بین‌المللی کنترل مواد مخدر را مکلف به ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای مواد مخدر برای مصارف پزشکی و علمی کرده بود.
در تمامی کنوانسیون‌های متعددی که در زمینه مواد مخدر تصویب شده بودند و حتی در کنوانسیون واحد نامی از مواد روانگردان برده نشده بود که این امر ضرورت قانونمندسازی عرصه مقابله با این مواد با توجه به مصرف چشمگیر آنها در سطح جهان را محسوس می‌کرد. در سال 1971 کنوانسیونی در این خصوص تحت لوای سازمان ملل متحد در وین منعقد شد که براساس آن کشورهای عضو متعهد شدند ساز و کاری برای کنترل تولید، واردات، صادرات و توزیع این مواد ایجاد کنند. معالجه و آموزش افراد معتاد به این قبیل مواد نیز مورد اشاره کنوانسیون قرار گرفته است. در همین سال صندوق ملل متحد برای کنترل سوءمصرف موادمخدر که بعدها به صندوق برنامه کنترل مواد مخدر ملل متحد تغییر نام داد، تاسیس شد که وظیفه آن ارايه کمک به کشورهای عضو در زمینه تامین بودجه برای طرح‌های مربوط به کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر بود.‌
در سال 1988 کنوانسیون ملل متحد علیه قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و روانگردان به تصویب رسید که هدف اصلی آن مقابله با تردد آزادانه قاچاقچیان و جلوگیری از بهره‌برداری‌های مالی آنهاست. این کنوانسیون با اشاره به لزوم مسدود کردن اموال قاچاقچیان بین‌المللی، بر لزوم ردیابی آنها، توقیف اموال و عایدات ناشی از قاچاق و نیز اهمیت معاضدت قضایی در سطح بین‌المللی برای استرداد و محاکمه قاچاقچیان تأکید می‌کند.
نقش منحصر به فردایران درمبارزه با قاچاق مواد مخدر
جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌هاي كاهش عرضه مواد مخدر، تحقيق، پيشگيري، درمان مصرف مواد مخدر و مراقبت «اچ. آي .وي» نقش منحصر به فردي در حوزه جهانی دارد. قرار گرفتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر و همجواری با یکی از کانون‌های تولید مواد مخدر هزینه‌های سنگین مبارزه با مواد مخدر را بر دوش کشور ایران گذاشته است. کنترل مواد مخدر چالشي است و در این میان با توجه به ویژگی منحصر به فرد ایران مدیران سازمان‌های بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر از تمام دنيا خواسته‌اند که نقش بسيار مهم ايران را در سطح جهاني در زمينه كنترل مواد مخدر بار ديگر به رسميت شناخته شود. مشکل قاچاق مواد مخدر به قدری بزرگ است که فقط از طریق همکاری‌های مشترک می‌توان آن را حل کرد.
به عبارتی هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند در مبارزه با مواد مخدر موفق شود و همه کشورهای درگیر با مواد مخدر باید با هم همکاری کنند تا به نتیجه مطلوبی برسند. اکنون دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل برای تقويت ظرفيت دولت ايران به‌منظور جلوگيري از اين پديده و ارتقاي همكاري‌هاي قضایي بين‌المللي و اجراي قانون بر اساس استانداردهاي بین‌المللی و سازمان ملل، همكاري دارد.دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در ايران اولين دفتري در جهان است كه برنامه اي را براي يكي از كشورهاي عضو، در رابطه با اين موضوع پيشنهاد کرده است. اين دفتر، در چهارچوب برنامه همكاري فني خود در زمينه مواد مخدر و جرم در جمهوري اسلامي ايران (2014-2011)، حمايت هایی را از مقام های ايران برای تصويب كنوانسيون سازمان ملل عليه جرائم سازمان يافته فراملي و اجراي كنوانسيون سازمان ملل عليه فساد به‌عمل آورده است.
 منبع:http://www.hemayat.net/news/hoghughi4.htm
 روزنامه حمایت

برچسب ها:, , ,

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما