Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

مروري بر مبحث خسارات مازاد بر ديه

امروزه با توجه به پيشرفت هاي وسيع علم طب و وجود وسائل و روش هاي تشخيصي و درماني نوين امكان نجات جان مصدومان و زيان ديدگان حوادث مختلف فراهم شده كه اين امر مستلزم صرف هزينه هاي گزاف درماني است.

بسیار مشاهده مي شود كه مردم در محاكم قضايي با ارائه اسناد و مدارك معتبر ميزان خسارات وارده به ويژه هزينه هاي درمان را ثابت کرده و آن را مطالبه می کنند، چه بسا كه هزينه هاي فوق به مراتب از ديه تعيين شده بیشتر باشد.

همچنین زیان دیدگان باتوجه به صدمات ناتوان کننده ناشی از عمل ضارب از انجام فعالیت های زندگی و امرار معاش به صورت موقت و دائم محروم می شوند و مبلغ دیه کفایت زیان های مسلم از کارافتادگی را نمی کند. به ویژه آنکه مبلغ تعیین شده برای دیه کامل، با نقشی که حکم دیه در صدر اسلام داشته و موجب جبران خسارت به طور  چشمگیر و قانع کننده می شده، تفاوت فاحش دارد.

عده ای از صاحبنظران دیه را دارای ماهیت مجازات و گروهی دیگر دارای ماهیت جبران خسارت میدانند. و دسته سوم نهاد دیه را دارای هر دو خصوصیت ذکر شده و امری امضائی توسط دین مبین اسلام می دانند. گفته می شود که دیه در سابقه تاریخی تبدیل کیفر است به خسارت. و میزان آن بر اساس دارائی های صدر اسلام (صد شتر یا هزار گوسفند و غیره) در حدی بوده که موجب کفایت نفس از دست رفته شده و رضایت صاحبین حق را جلب می کرده است. (به دیه از این نظر عقل، و یا خون بس گفته می شد.)

در كميته بررسي خسارات مازاد بر ديه مربوط به سومين كنگره سراسري طب و قضا موضوع خسارات مازاد بر ديه اعم از هزينه هاي درمان و يا زيان هاي ناشي از محروميت دائم يا موقت از شغل و نيز خسارات معنوي طرح شد. در اين باب سه نظر كلي مطرح است که هر کدام دارای پشتوانه فقهی وفتوایی است.

1-عدم مجوز مطالبه خسارات مازاد بر ديه:

2- لزوم جبران مازاد خسارات نسبت به ديه تعيين شده: به این معنا که اگر خسارات فرد از مبلغ دیه تجاوز کند در صورت اثبات ضرر، تنها مبلغ مازاد آن قابل مطالبه است. به عبارتی جبران کل خسارات وارده قسمتی با دیه خواهد بود و قسمتی با مازاد دیه و مطالبه کل خسارت به صورت مستقل از هم موجب استرباح است که در باب جبران خسارت، استرباح جایز نیست.

3- جبران كل خسارات علاوه بر ديه تعيين شده: قائلین این نظر می گویند دیه برای جبران ضرری است که بر نفس عضو واقع شده و اگر فردی به خاطر عمل جانی متحمل هزینه شد به حکم شرع و عقل باید ضرر وارده به تمامی جبران شود. 

 عموم صاحب نظران حاضر در جلسات با استناد به قواعد فقهي لاضرر، اتلاف، طلب و تسبيب و نيز قوانين آیين دادرسي مدني جبران خسارات زيان ديدگان را امري عقلایي و مورد تایيد شرع و قواعد حقوقي مي دانند. به ويژه آن كه بسياري از اين خسارات را مي توان من باب تعدد موضوع، غير از ديه دانست، به عبارت ديگر مصداق خسارات مازاد بر ديه نبوده و خساراتي غير از ديه هستند.

صرف نظر از مباحث مبنایی فوق سئوالات دیگری نیز مطرح است. تعیین میزان و معیار برای خسارات مادی و معنوی، تعیین هزینه های متعارف درمانی، نقش حکومت و نیز نهادهایی همچون بیمه در جبران خسارت، روش های قضایی و حقوقی در برخورد با مسئله خسارات مازاد بر دیه سوالاتی هستند که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرند. به نظرمی رسد اگر مطالبه خسارات مازاد بر دیه مجازشمرده نشود، تغییر قوانین بیمه و قراردادهای آن به ویژه بیمه شخص ثالث امکان جبران خسارت مازاد را فراهم آورد.

 

دكتر محمدحسين ميرجليلي
دبير كميته بررسي خسارات مازاد بر ديه (سومين كنگره سراسري طب وقضا)

منبع:

http://www.lmo.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=2316&newsview=8817

برچسب ها:

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما