Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

مزاحمت تلفنی برای خانواده ها

هرچند فرهنگ عمومی جامعه و خانواده های مذهبی بگونه ای است که تلاش می کنند ارتباط میان هر یک از اعضاء خانواده با یکدیگر و نیز ارتباط هر خانواده با بیرون از خانه خواه فامیل یا غیر آنها از هر گونه نابسامانی و خلاف اصول همچون ارتباط با دوستان ناباب یا نامحرم در امان باشد. لکن به دلایل متعددی همچون رسوخ فرهنگ غربی و نامناسب از طریق برخی رسانه ها در خانواده ها خواه ناخواه،  ارتباط هایی میان اعضاء خانواه یا بیرون خانواده برقرار می گردد که عناوینی همچون مزاحمت های تلفنی خانواده ها، یا تعابیری همچون «دوستی های ناباب جوان خانواده» آرامش و فرهنگ خانواده های متدین و مقید به اصول مذهبی را خدشه دار می نماید ، براین پایه بخش حقوق سایت تبیان در راستای رسالت خویش جهت اطلاع رسانی هر چه بهتر به خانواده ها می کوشد نکات و زوایای حقوقی این گونه مسایل را به نحو مطلوب تقدیم کند.

 

اقسام مزاحمت های غیرقانونی

مزاحمت بوسیله ی هرگونه رفتار، گفتار و حرکت یا سکون می تواند صورت پذیرد، به عنوان مثال ایستادن و حرکت نکردن در مقابل درب آپارتمان توسط همسایه یا هر کس دیگر می تواند مصداقی از مزاحمت خانواده بالخصوص زنان خانواده تلقی گردد؛ همینطور تماس های نابه جا و به کار بردن الفاظ دور از شأن یک انسان مسلمان و با ادب بالخصوص هنگامی که از طریق تلفن و صحبت یا سکوت، فوت کردن یا سوت زدن یا هر کار دیگری که مزاحمت خانواده را فراهم آورد از اقسام مزاحمت های غیرقانونی تلقی می شوند؛ در کنار این اقسام مزاحمت البته جرمهای دیگری نیز می تواند صورت گیرد به عنوان مثال چنانچه شخص مزاحم با بکارگیری الفاظ توهین آمیز از طریق تلفن یا سایر دستگاههای مخابراتی اقدام به مزاحمت خانواده نماید از نظر حقوق کیفری مرتکب چند جرم گردیده است.

مزاحمت خانواده با تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر

هر چند مزاحمت همچون بسیاری از جرایم دیگر حقوق جزا باید عمدی باشد و بنابراین صرف تکرار یک تلفن اشتباهی که به واسطه ی شماره ی ناصحیح که شخص تماس گیرنده به نادرست بودن شماره اش آگاهی ندارد مزاحمت تلقی نمی شود و البته اگر این تلفن پس از آنکه صاحبخانه اعلام عدم صحت شماره تلفن را به تماس گیرنده نمود و وی متوجه شد ، باز هم تماس را تکرار نکند . همینطور سایر شرایط کلی در جرایم همچون بالغ بودن مرتکب ضروری است و بر همین اساس نمی توان کودک را که با فشار دادن دکمه های گوشی تلفن برای یک خانواده ایجاد مزاحمت می کند، مجرم تلقی کرد و مجازات نمود و البته اگر این شخص نابالغ دستمایه ی یک شخص بزرگسال واقع شود قطعاً جرم تحقق یافته و شخص بالغ باید مجازات شود و این مساله اگر چه در رابطه با این جرم مورد تصریح قانون گذار قرار نگرفته است لکن با توجه به اینکه فقه امامیه اساس قانون گذاری حقوق موضوعه ایران است می توان با استناد به اصل 167 قانون اساسی وی را محکوم کرد.

مجازات مزاحم تلفنی

زندان و مجازات حبس هر چند با توجه به رویه ی کنونی قوه قضائیه مورد تجدید نظر واقع شده و در جهت کاهش تورم جمعیت کیفری زندان ها سیاست های زندان زدایی در پیش رو قرار گرفته است لکن هنوز مجازات مزاحم تلفنی حبس است و قانون گذار ایرانی مزاحم تلفنی را با مجازات سلب آزادی یعنی زندان از یک تا شش ماه حبس تهدید می کند (بنگرید به ماده ی 641 قانون مجازات اسلامی)، به علاوه خود شرکت مخابرات نیز مقررات خاصی را درباره مرتکبین این جرایم مقرر داشته که اضافه می شود!

نتیجه بحث

هر چند شرایط گوناگونی را جهت تحقق جرم مزاحمت تلفنی خانواده بر شمردیم، لکن احراز بسیاری از این شرایط در مصادیق این مزاحمت ها به آسانی صورت می گیرد و شرکت مخابرات خود نیز می تواند در جهت ارایه بهتر خدمت در این زمینه کمک فراوانی بنماید.مثلاً اجازه پنهان ماندن شماره تلفن را به هر کسی و صرفاً با دریافت پول نپذیرند.

و به هر حال قانون گذار کوشیده است تا در جهت کاهش هرچه بیشتر این گونه جرایم و نجات خانواده ها از این گونه مزاحمت ها دو گونه مجازات را برای این جرایم مقرر دارد اولاً حبس تا 6 ماه ثانیاً: اجرای مقررات خاص خود شرکت مخابرات بعلاوه جرایم دیگری که اگر اتفاق بیافتد مجازات خود را دارا خواهد بود همچون مجازات جرایم توهین و افترا.

 

منابع و مأخذ:

1- حقوق جزای اختصاصی دکتر میرمحمد صادقی.

2- حقوق جزای اختصاصی دکتر ایرج گلدوزیان.

3- حقوق جزای اختصاصی دکتر حسین آقایی نیا.

4- حقوق جزای عمومی دکتر محمدعلی اردبیلی.

5- حقوق جزای عمومی دکتر ایرج گلدوزیان.

6- محشی قانون مجازات اسلامی – علیرضا میرزایی.

7- بازوهای تورم جمعیت کیفری زندانها … رضا زهروی.

 

 

تبیان _ زهرائی(کارشناس ارشد حقوق)

منبع:

http://www.tebyan.net/social/house_family/law_family/2009/8/9/98971.html

تنظیم :داوودی

برچسب ها:

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما