Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

پرداخت ديه از بيت المال در صورت عدم تمكن مالي مقصر و بستگان وي (منتخب آرای دیوان عالی کشور )

تاريخ رسيدگي: 84/3/5
مرجع رسيدگي:شعبه سي و يكم ديوانعالي كشور
 خلاصه جريان پرونده:
بر اثر تعقيب يك دستگاه جيپ… به رانندگي مرحوم «الف» توسط مأموران… و عدم توجه راننده به اخطارهاي مكرر مأموران و شليك هوايي, لاستيك خودرو مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفته و به يك دستگاه ميني بوس برخورد كرده كه بر اثر اين تصادف شش نفر كشته و شش نفر ديگر مجروح شده‌اند، بازپرس دادسراي نظامي در مورد مأموران قرار منع پيگرد صادر كرده كه به قطعيت رسيده است و پرونده جهت تعيين ديه از بيت‌المال به دادگاه نظامي يك… ارسال شده است با توجه به اينكه در نظريه بدوي كارشناس تصادفات پنچرشدن لاستيك جيپ بر اثر اصابت گلوله بي‌تأثير در حادثه اعلام شده، دادگاه نظريات كارشناسان سه نفر را خواستار شـــده آنان نيز بين حادثه تصادف دو وسيله و پنچرشدن لاستيك رابطه‌اي نديده و نظر كارشناس اوليه را تأييد كرده‌اند موضوع به هيأت پنج نفري كارشناسان ارجاع شده هيأت مذكور اعلام داشته‌اند اگر اصابت گلوله و تير از پرونده حذف شود پرونده بدون حادثه و تصادف خواهد شد. دادگاه با حضور اولياء دم مقتولان و مجروحان حادثه تشكيل جلسه داده پس از استماع شكايات‌ آنان و مدافعات نماينده حقوقي قضائي ناحيه… در خاتمه با توجه به شكايت شكات, نظريات پزشكي قانوني، نظريات كارشناسي و شوراي بررسي تصادفات و امور فني معاونت راهنمايي و رانندگي استان… ، بين تير شليك شده و وقوع حادثه رابطه مستقيم و علت و معلولي را موجود دانسته و تير را سبب و عمل راننده را به عنوان را به عنوان مباشر تلقي و با توجه به اينكه «الف» كه مقصر بوده، بقيه محقون الدم بوده‌اند با تسمك به قاعده فقهي اجتماع سبب و مباشر و قاعده «طل» به استناد ماده 13 قانون به كارگيري سلاح توسط مأمورين مسلح در موارد ضروري و ماده 363 قانون مجازات اسلامي و حسب مورد مواد 294و 297و 367و 382 و بندهاي 1و2و3 ماده 480 ناظر به ماده 418 و 428 و بندهاي الف و ب ود ماده 484 قانون مرقوم سازمان… را به پرداخت پنج فقره ديه كامل مرد مسلمان در حق اولياء دم مقتولان (جزء اولياء «الف»كه حامل سيگارت قاچاق بوده و به ايست و اخطار توجه نكرده است ) و در مورد مجروحان با توجه به جراحات وارده به آنان حسب مورد حكم به پرداخت ديات مقرر داده است. در مورد ادعاي اولياء «الف» با توجه به اينكه عليرغم اخطار و اعلام ايست مأمور تعقيب كننده توجهي نكرده و با فرار از دست مأموران ايجاد موانع كرده و طبق نظر كارشناس به جهت عدم توانائي در كنترل وسيله نقليه مقصر بوده و از خودروي وي پس از واژگوني ( سيگارت مگنا و بهمن) كشف شده رأي بر بي‌حقي وي و عدم مشمول ماده13 قانون به كارگيري سلاح صادر كرده است.
نماينده حقوقي و قضائي ناحيه……, با توجه به اينكه خودرو تحت كنترل و رانندگي «الف» حامل كالاي قاچاق بوده مأموران مجاز به تيراندازي بوده‌اند و به همين لحاظ در مورد آنان قرار منع پيگيرد صادر شده به علاوه دادگاه راننده جيپ را مقصر دانسته بنابراين مسؤوليت مدني هم بايد متوجه او مي‌شد و پنچر شدن علت تامه تصادف و فوت و جرح نبوده و مرگ منتسب به عدم رعايت مقررات نيست و ماده 13 قانون به كارگيري سلاح و 332 قانون مجازات اسلامي در صورتي جاري و حاكم خواهد بود كه مرگ يا قتل.
مستند به تيراندازي باشد در حالي كه در پرونده چنين نيست, تقاضاي تجديدنظر كرده است پرونده به دفتر ديوان عالي كشور ارسال و به اين شعبه ارجاع شده است.
هيئت شعبه در تاريخ بالا تشكيل گرديد پس از قرائت گزارش آقاي… عضو مميز و اوراق پرونده و نظريه كتبي آقاي… داديار ديوان عالي كشور اجمالاً مبني بر بسمه‌تعالي شانه: تقاضاي اتخاذ تصميم شايسته رابر اساس موازين شرعي و قانوني مي‌نمايم.نسبت به دادنامه شماره… تجديد نظر خواسته مشاوره نموده چنين رأي مي‌دهد.
 
 رأي:
نظر به اينكه كارشناسان علت اصلي حادثه را عدم قدرت كنترل وسيله نقليه توسط راننده اعلام كرده‌اند, تحميل ديه به بيت‌المال ابتداً موجه بنظر نمي‌رسد لذا دادنامه تجديدنظر خواسته را نقض و رسيدگي به شعبه ديگر دادگاه نظامي يك… محول مي‌شود كه بررسي نمايند چنانچه دارائي راننده مقصر براي پرداخت ديه مقتولان و مجروحان كفايت نمي‌كند بر اساس مفاد ماده 313 قانون مجازات اسلامي بستگان وي به ترتيب الاقرب فالاقرب ديه را بپردازند و چنانچه بستگاني نداشته يا دارد ولي تمكن مالي ندارند به لحاظ حرمت دماء مسلمانان از بيت‌المال پرداخت مي‌شود.

برچسب ها:

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما