Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

درس‌هایی که بزهکاران از رسانه‌ها می‌آموزند

معاون اجتماعی ناجادر یاداشتی عنوان کرد
درس‌هایی که بزهکاران از رسانه‌ها می‌آموزند
تحقیق و بررسی در خصوص اثر مطبوعات از دیر زمان نظر جرم‌شناسان، روانشناسان، جامعه‌شناسان، اخلاق‌دانان و نویسندگان را به خود جلب کرده و باعث شده است تا هر کس بر حسب عقیده و مطالعات خود نظراتی را ابراز دارد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سعید منتظر المهدی معاون اجتماعی ناجا طی یادداشتی در خصوص تأثیر رسانه‌ها بر بزه‌های موجود در جامعه اعلام کرد: تأثیر مطبوعات بر مخاطبان خاص و عام خود به نحوی است که رکن چهارم دموکراسی نام گرفته است، تأثیری که گاه می‌تواند از گروه‌های مرجع و رهبران فکری نیز بالا رود و باعث شیوع مطلب و سپس حاکم شدن جوی بر جامعه باشد.
 
گر چه در عصر نوآوری و فناوری‌های نوین، فضای مجازی، زمان و مکان را درنوردیده و آخرین و تازه‌ترین اخبار را می‌توانیم در دنیای سایبر و نه در چاپخانه‌ها بیابیم، اما همچنان ماندگاری صفحه‌ای که در گذشته با سرب و امروز با تکنولوژی رایانه به طبع می‌رسد، بیشتر است.
 
به قول علمای علم رسانه، روزنامه‌ها و دیگر «نامه‌»‌ها چون گاهنامه، فصلنامه و هفته‌نامه، با ویژگی‌ «در دست ماندن» حرف اول را می‌زنند.
 
گزارشاتی که شاید حوصله خواندن آنها را در صفحه وب نداشته باشیم در روزنامه‌ به چاپ می‌رسد و ممکن است هر کدام از ما تلنباری از روزنامه‌هایی را داشته باشیم که به دلیل داشتن مطلبی حائز توجه، در صندوق‌خانه خاطراتمان حفظشان می‌کنیم.
 
اولین مطالعاتی که در اطراف مطبوعات انجام شده مربوط به اندازه‌گیری قدرت این پدیده متمدن است، در اثر این مطالعات، محققان معترف شده‌اند که مطبوعات از آن چنان توانایی و قدرتی برخوردارند که تقریباً با هیچ پدیده دیگری قابل قیاس نیست، زیرا قادر است به سادگی بر ذهن و فکر خواننده تأثیر بگذارد، او را تحت نفوذ خود قرار دهد و به اعمالی وا دارد که هیچگاه پیش از مطالعه، قادر به انجام آنها نبوده است.
 
مطبوعات همانقدر که تاکنون اشاره شد به خوبی می‌توانند باعث سقوط یا استحکام و دوام حکومت‌ها، نفرت یا محبوبیت آنها نیز شود و می‌تواند گمنامان را معروف کند و به اوج شهرت برساند یا بالعکس افراد مشهور را بی‌آبرو و بی‌اعتبار نماید و از اوج قدرت و شرف به زیر کشد و سرنگون سازد.
 
تأثیر عمیق ورق چاپی تا جایی است که فرد می‌تواند چندین و چند بار مطلبی تکراری را بازخوانی کند و در عین حال به ترسیم و تصور صحنه نیز بپردازد، گاهی مطلبی نوشتاری فرد را به سمت انجام فعالیتی خاص سوق می‌دهد، حال ممکن است این فعالیت مثبت و یا منفی باشد.
 
زیردستان حرفه مطبوعات نظرات متفاوتی در خصوص نوشتن و در مقابل عدم چاپ همه مطالبی که به دست خبرنگاران می‌رسد، دارند؛ البته این موضوع بیشتر اخباری چون جنایات و در کل جرائم خشن را شامل می‌شود که فرد ممکن است پس از مطالعه دست به بازسازی صحنه خوانده شده بزند.
 
برخی معتقدند که چاپ همه نوشته‌ها باعث روشنگری در جامعه می‌شود و می‌توانند افراد را از خطرات حفظ کند و در مقابل عده‌ای بر این باورند که دروازه‌بانی خبر به خصوص اخباری با ماهیتی خشن که تأثیر کوتاه‌مدت و بلندمدت بر خواننده دارد، باید صورت پذیرد و در این بین اخباری اجازه انتشار پیدا نکرده و به قولی سانسور شوند.
 
در این راستا برخی از علمای رسانه معتقدند که گرچه اخبار بسیار زیادی به دست خبرنگار می‌رسد اما باید طوری دست به انتخاب مطلب بزند و چیدمان تیترهای خود را طوری قرار دهد که خواننده، بتواند هیجان حاصل از خواندن این مطلب را کنترل کند.
 
اصولاً صحنه‌های خشن چون قتل، نحوه وقوع این جرم و نوع پرداخت مسائل مربوط به آن بسیار مهم می‌نماید و همین‌طور است اخباری که جنایات دیگر چون تجاوز را، موشکافانه‌تر بررسی می‌کند.
 
برخی از مواقع نشان دادن و تشریح ریز به ریز صحنه جنایت می‌تواند عاملی باشد تا افرادی که مترصد فرصتی برای انجام عملی خلاف قانون هستند، دست به کار شده و در نهایت با آماده دیدن شرایط دست به بزهی سنگین و جبران‌ناپذیر بزنند.
 
مطبوعات با نگاشتن اینگونه مطالب آن چنان ذهن خواننده را درگیر می‌کنند که جداسازی غیرممکن می‌نماید؛ مطبوعات با نگاشتن اخبار خشن و تشریح جزئیات آن ذهن مردم را به وقوع این حوادث عادت می‌دهند، به طوری که اگر جنایتی در روزهای اول نظر خواننده را جلب می‌کرد و او را به تعجب وا می‌داشت و باعث می‌شد که با توجه کامل آن را مورد مطالعه قرار دهد تا به علت و انگیزه واقف شود، به علت تکرار، سروصدا و بحث‌های پی در پی، دیگر آن توجه و حرارت را در مطالعه در او از بین می‌رود و هیچ جنایتی هر قدر هم وحشتناک به وقوع بپیوندد باعث تعجب او نمی‌شود زیرا تصور می‌کند که این امری عادی و پیش پا افتاده و بی‌اهمیت است؛ این چنین است که می‌تواند فضای امن جامعه را نیز به مرور، از دست رفته دید.
 
چرا که وقتی بروز جرائم در جامعه‌ای عادی شود و همواره اخبار قتل و جنایات دیگر بدون اینکه ذره‌ای نگرانی به دل مردم راه یابد هر روز منتشر شود، حتی نهادهای امنیتی نیز نمی‌توانند راه به جایی برده و امنیت و احساس آن را فراهم کنند.
 
حال به خود نیز گوشه‌‌ای بزنیم، گاهی اوقات برخی از خبرنگاران که به طور اخص با پایگاه رسمی خبری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در تماس هستند از مجموعه این پایگاه گله‌مندند که چرا اخبار با سانسور منتشر می‌شود، شاید تا حدی این موضوع از مطالب فوق مایه می‌گیرد و باقی‌مانده آن هم به موارد امنیتی و کشوری باز می‌گردد.
 
برخی از اخبار اجازه ورود به خروجی را پیدا نمی‌کنند چرا که خود کلاس درسی برای بزهکاران و جنایتکاران می‌شوند و به قولی مطبوعات در عین حالی که یک پدیده برای تمدن و وسیله پیشرفت آن است، خود یکی از عوامل مؤثر بر بزهکاری به شمار می‌آید.
 
چیزی که مبرهن و واضح است، تأثیر شگرف مطبوعات و نوشته‌ها بر میزان وقوع جرم و حتی کم و کیف آن است، نه اینکه همواره سخن مطبوعات مکتبی برای آموزش بزهکاران باشد اما می‌تواند افراد مستعد در این امر را به این راه سوق دهد، از این حیث دیدگاه‌های چاپ و عدم چاپ همه مطالبی که به پایگاه‌های خبری می‌رسد، همچنان پابرجاست.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920404000167

برچسب ها:, , ,

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما