Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

طلاق غیابی

طلاق غیابی

هنگام جاری شدن صیغه عقد بین زن و مرد، پیمان محكمی فی ما بین طرفین بسته خواهد شد كه مبنای آن عشق و صمیمیت است و این عشق مادام كه در قلب‌های دو طرف وجود داشته باشد پیمانی كه بسته شده هرگز شكسته نخواهد شد.

اما متاسفانه در برخی خانواده‌ها به این پیمان تنها به عنوان قراردادی تجاری نگریسته می‌شود گویی خانواده‌ها باب تجارت را به روی یكدیگر می‌گسترانند. در نهایت نیز این نگرش در اغلب مواقع فقط به جدایی زوجین خواهد انجامید و زوج‌های جوان در اوایل زندگی مشترك با سرعت برق و باد راهی دفترخانه طلاق می‌شوند و…
در مواردی هم دیده می‌شود یكی از طرفین – زن یا مرد- برای مدت نامعلومی مجهول المكان می‌شوند. این درحالی است كه مطابق ماده 1103 قانون مدنی
زن و شوهر مكلف به حسن معاشرت با یكدیگر هستند و در ماده 1106 مرد مكلف به پرداخت نفقه به همسرش است. حسن عموزادی قاضی دادگاه خانواده با اشاره به این كه هرگاه شوهر مجهول المكان شود زن می‌تواند طلاق غیابی بگیرد تصریح می‌كند: در صورت مجهول المكان شدن شوهر، زن برای شناسایی وی نشانی شوهر را در دادخواست به دادگاه خانواده ارائه می‌دهد. چنانچه همسرش شناسایی نشد از طریق روزنامه‌های كثیرالانتشار آگهی چاپ می‌شود و طبق این آگهی اشخاصی كه ممكن است اطلاعاتی راجع به غایب داشته باشند دعوت می‌شوند تا دادگاه را از شرایط غایب مطلع نمایند.
به گفته وی در صورتی كه خواهان نتواند نشانی خوانده را بدهد بنا به درخواست وی و دستور دادگاه باید در یكی از روزنامه‌های كثیرالانتشار با هزینه خواهان آگهی منتشر شود. تاریخ انتشار آگهی تا جلسه رسیدگی نیز نباید كمتر از یك ماه باشد.
قاضی عموزادی می‌گوید: پس از این مرحله به وی ابلاغ قانونی می‌شود كه در دادگاه حضور پیدا كند. در این شرایط پس از دو بار اخطار، قاضی اجرائیه طلاق صادر كرده و چنانچه یكی از طرفین در دادگاه حضور پیدا نكند، قاضی با معرفی نماینده، صیغه طلاق را جاری خواهد كرد.
قاضی دادگاه خانواده تهران می‌گوید: اگر حق طلاق در دفترخانه هنگام عقد به زن داده شده باشد، در صورتی كه زن مجهول‌المكان شود – یعنی شوهر آدرس ارائه دهد ولی زن مجهول‌المكان باشد- در این حالت مرد می‌تواند زن را طلاق دهد.
در شرایط عادی هم كه حق طلاق با مرد است برای ارائه دادخواست طلاق، مرد دلیل نمی‌خواهد ولی زن باید دلیل داشته باشد و بسته به نظر قاضی برای دادخواست طلاق غیابی وجود شاهد هم می‌تواند كمك كننده باشد .
وی می‌افزاید: چنانچه زن با ارائه نشانی واهی موفق به دریافت حكم طلاق غیابی شود، مرد می‌تواند واخواهی كرده و اعتراض نماید.
در خواست طلاق غیابی برای اشخاص مقیم خارج از كشور
قاضی عموزادی در ادامه می‌گوید: در صورتی كه زن در خارج از كشور مدعی شود كه همسرش مدتهاست مجهول المكان است باید وكیلی ایرانی استخدام نماید تا مراحل مربوط به طلاق غیابی در ایران انجام شود.
به گفته وی اگرمرد پس از حكم طلاق غیابی و در دوران عده از طلاق دادن همسرش پشیمان گردد و تصمیم بگیرد كه دوباره رجوع كند، طلاق رجعی بوده و حكم طلاق غیابی باطل خواهد بود.
همچنین لازم به ذكر است طلاق رجعی نوعی از طلاق است كه بعد از طلاق تا وقتی زن در دوران عده به سر می‌برد، مرد می‌تواند بدون نكاح مجدد به او رجوع نماید. در ضمن زنا با زنی كه در عده رجعیه است در حكم زنا با زن‌شوهر‌دار بوده و موجب حرمت ابدی است.
قاضی دادگاه خانواده اظهار می‌دارد: در ایام عده رجعیه حقوق و تكالیف زوجیت تا آنجا كه با ماهیت طلاق سازگار باشد به حكم قانون باقی می‌ماند. نفقه زن نیز به عهده مرد است و اگر یكی از آنها فوت نماید همسرش از وی ارث خواهد برد.
ازدواج مجدد
وی در پایان می‌افزاید: پس از طلاق غیابی و سپری شدن دوران عده، زن حتی در صورت باكره بودن می‌تواند بدون نیاز به اجازه پدر یا جد پدری به عقد مرد دیگری درآید و دوباره ازدواج كند.
منبع:http://www.iran-newspaper.com/1391/12/23/Iran/5322/Page/16/Index.htm#

 

برچسب ها:

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما