Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

مرجع ملی مالکیت معنوی (4)

 

[1]در اجلاس مجمع عمومي سال 2010 كشور بنگلادش سخنگوي گروه كشورهاي آسيايي بود.

 

[2]اعضاي اين گروه عبارتند از الجزاير ، كوبا ، برزيل ، اكوادور ، مصر ، ايران ، گواتمالا ، هند ، اندونزي ، مالزي ، پاكستان ، فيليپين ، سريلانكا ، تانزانيا ، اروگوئه ، يمن ، جيبوتي ، كنيا ، پرو ، سودان ، سيرالئون . در حال حاضر رياست اين گروه به عهده كشور مصر است.

 

[3]در كنار حقوق مالكيت ادبي و هنري ، حقوق جانبي يا حقوق مرتبط و جود دارد كه حقوق مستقل از حق موءلف بوده و براي عرضه آثار پديدآمده به عموم ، شكل گرفته است و در قالب آن از حقوق اجراكنندگان ، حقوق توليد كنندگان صفحات صوتي و همچنين حقوق سازمان هاي پخش حمايت به عمل مي آيد .

 

[4]قبل از اين قانون در قانون مجازات عمومي سابق حق مؤلف مورد حمايت قانونگذار قرار گرفته و در صورت نقض حقوق مذكور مجازاتهايي در نظر گفته شده بود.

 

[5]در حال حاضر پيش نويس قانون جامعي در حمايت از حقوق مالكيت ادبي و هنري و حقوق مرتبط در شوراي عالي اطلاع رساني تهيه شده و در دست بررسي نهايي در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي باشد.

 

[6]جلوه هاي فولكلور يا فرهنگ سنتي : مجموعه اي از توليدات مشتمل بر عناصر ممتاز يك جامعه معين مي باشد كه از طريق حفظ وابقاء يا بوسيله افرادي كه جلوه هاي هنري بومي وسنتي چنين جوامعي را انعكاس داده اند گسترش يافته اند . در اين تعريف فولكلور را بطور خلاصه مي توان شامل موارد زير دانست :

·            جلوه هاي شفاهي از قبيل داستانهاي بومي ، شعر و افسانه هاي بومي و محلي و …

·            جلوه هاي موسيقايي از قبيل آوازهاي بومي و ابزارآلات موسيقي .

·            جلوه هاي ناشي از اعمال مردم بومي از قبيل رقص هاي بومي ، شكل هاي هنري و بازيهاي بومي خواه در قالب مشخصي باشد يا نباشد .

·            جلوه هاي ملموس از قبيل توليدات هنر بومي بويژه نقاشي هاي بومي و سنتي ، طرحها ، منبت كاري ها، مجسمه سازي ، سبدبافي ، صنايع دستي و ….

·             شكل هاي مهندسي و معماري بومي و محلي .

 

بسمه تعالي

« صورتجلسه جلسه فوق العاده شوراي سياستگذاري و هماهنگي مالكيت معنوي »

( جلسه پانزدهم )

   زمان : 14/6/90

حاضرين : آقايان دكتر كاظمي (‌معاون بين الملل )، دكتر ميرحسيني ( مشاور وزير و دبير شوراي سياستگذاري)، نادعليزاده (‌مشاور شوراي سياستگذاري) ، محسن زاده ( وزارت ارشاد )، عرب نجفي ( صدا و سيما)، رفيعي ( كارشناس حقوقي )، رنجبر بيرانوند ( گمرك )، خيري ( موسسه تحقيقات بذر و نهال )، شعاعي (‌وزارت جهاد كشاورزي )، قريبي (‌وزارت امور خارجه )، عباسي (‌كميته حقوق و اخلاق زيست فناوري )، مهديان ( وزارت علوم )، مير صالحي ( سازمان فرش)، عبادي ( وزارت دفاع)، و خانمها پور محمدي (شوراي سياستگذاري)، ممتحن (‌سازمان ثبت )، حيدري ( وزارت ارشاد )، سعيدي (‌كتابخانه ملي )، طاهري ( وزارت صنعت و معدن و تجارت )

دستور كار جلسه :

1-    تلاوت قرآن كريم و خير مقدم توسط جناب آقاي كاظمي ابدي معاون محترم بين الملل

2-    دستور كار چهل و نهمين جلسه مجمع عمومي وايپو

3-    تشكيل و فعال سازي كميته هاي كاري شورا

4-    كتابخانه ديجيتالي هند و پيشنهاد تشكيل آن در ايران

الف – دستور كار چهل و نهمين جلسه مجمع عمومي وايپو

آقاي دكتر كاظمي ابدي ، معاون محترم وزبر دادگستري ضمن تبريك عيد سعيد فطر و شرح دستور كار اجلاس مجمع عمومي وايپو و اهميت آن ، از دستگاههاي ذيربط خواستند كه هر چه سريعتر در رابطه با دستور كارهاي مرتبط اعلام نظر كنند تا بر اساس آن گزارش نهايي تهيه شود.

دكتر مير حسيني ضمن تبريك عيد سعيد فطر و تبريك به آقاي عرب نجفي مديركل جديد اداره حقوقي سازمان صدا و سيما و تشكر از آقاي موسوي مديركل سابق به جهت همكاريهاي چند ساله ايشان با وزارتخانه و شوراي سياستگذاري مطالبي را به شرح ذيل بيان داشتند :

·    موضوعات مطروحه در مجمع عمومي وايپو براي دستگاههاي مرتبط ارسال شده است و همچنان منتظر دريافت نظرات دستگاهها در اين زمينه هستيم و مخصوصاً لازم است سازمان صدا و سيما و وزارت ارشاد سريعتر اعلام نظر كنند.

·    پيشنهاد دستگاهها در مورد جلسات آينده مجمع وايپو چيست ؟ مي توان متن تهيه شده را براي كل اعضاي شورا فرستاد تا نظرات خود را راجع به كل متن اعلام كنند.

·        لازم است اعضاء آدرس اينترنتي دقيق نماينده خود را به شورا اعلام كنند.

نظرات اعضاء در مورد مجمع عمومي وايپو

·        آقاي مهديان و خانم طاهري پيشنهاد كردند متن تهيه شده براي جلسات مجمع عمومي براي همه اعضاي شورا ارسال شود.

·        آقاي محسن زاده پيشنهاد كردند موضوع اجراهاي صوتي و سازمان هاي پخش هر دو در يك كنفرانس ديپلماتيك مطرح و بررسي شود.

·        آقاي عرب نجفي عضويت ايران در كنوانسيون رم را پيشنهاد كردند.

 

 

·        آقاي رفيعي :

كشورهاي در حال توسعه تاكنون به دليل مباحث سياسي وايپو و همچنين عدم دسترسي شان به آثار از طريق ماهواره و اينترنت در روند معاهده سازمان هاي پخش مانع تراشي مي كردند. در حال حاضر با پيشرفت سازمان هاي پخش و رفع ابهامات معاهده همچون محدوده و مفاهيم و قلمرو آن و از طرفي توانايي پخش آن لاين آثار توسط سازمان صدا و سيماي ج. ا. ايران و بسياري سازمان هاي پخش دنيا، مواضع كشورها بر اساس منافع ملي شان تغيير كرده است. مثلاً كشورهايي كه با هم معاهدات دو يا چند جانبه دارند ديگر انگيزه چنداني براي تصويب اين معاهده ندارند اما در كشور ما عقيده بر اين است كه معاهده مذكور بهتر است تصويب شود.

معاهده اجراهاي صوتي تصويري كه از سال 2000 متوقف شده بود با تلاش جدي هيأت ايران دوباره در دستور كار قرا گرفت.

دبيرخانه وايپو قول برگزاري كنفرانس ديپلماتيك معاهده سازمان هاي پخش و معاهده اجراهاي صوتي و تصويري را داده است اما بيم اين مي رود كه اگر كنفرانس ديپلماتيك معاهده اجراهاي صوتي و تصويري برگزار شود، كنفرانس ديپلماتيك سازمان هاي پخش چندين سال ديگر به تعويق بيافتد و پيشنهاد مي شود جهت صرفه جويي در بودجه و زمان موضوع برگزاري همزمان اين دو كنفرانس با ظرافت خاصي در جلسه مجمع مطرح شود.اين كار قبلاً هم در وايپو صورت گرفته است و كنفرانس ديپلماتيك دو معاهده مهم WCTو WPPTهمزمان برگزار شده است.

پيشنهاد مي شود اين موضوع در بيانيه مجمع عمومي مطرح نشود بلكه در خلال مباحث مطرح شود.

·    آقاي كاظمي در رابطه با پيشنهاد مذكور اعلام كردند اين پيشنهاد با وزارت خارجه بررسي مي شود و اگر موانعي نداشته باشد مطرح مي گردد.

·    آقاي رفيعي : پيشنهاد مي شود اعضاي شورا مرتب وارد سايت وايپو شده اسناد مرتبط با دستگاه خودشان را بررسي كرده و نظر دهند و به شورا ارسال كنند و منتظر نامه نگاري از سوي شورا نباشند.

ب – تشكيل و فعال سازي كميته هاي كاري شورا

* آقاي كاظمي در رابطه با تشكيل و فعال سازي كميته هاي شوراي سياستگذاري از اعضا خواستند پيشنهادات خود را در رابطه با اينكه چه كميته هايي با چه اعضايي و چه موضوعاتي تشكيل شود، اعلام كنند.

* دكتر ميرحسيني در اين زمينه گفتند با توجه به وضعيت داخلي و اولويتهايي كه وجود دارد و تقسيم بنديهايي كه در زمينه مالكيت فكري در وايپو وجود دارد پيشنهاد ما اين است كه حداقل سه كميته تشكيل گردد :

  1- كميته دانش سنتي، فولكلور و منابع ژنتيك با عضويت وزارت جهاد كشاورزي، وزارت بهداشت، وزارت علوم، وزارت امور خارجه، وزارت ارشاد، سازمان ميراث فرهنگي، مركز ملي فرش، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، دفتر سياستگذاري علم و فناوري رياست جمهوري

  2- كميته مالكيت صنعتي

  3- كميته مالكيت ادبي و هنري و حقوق مرتبط

هر كميته متشكل از يك كميته علمي و يك كميته كاري خواهد بود. اعضاي شورا عضو كميته هاي كاري خواهند بود و كميته علمي متشكل از اساتيد دانشگاهها و متخصصاني خواهد بود كه ببيشتر به بررسي و مطالعات علمي مي پردازند و در خدمت كميته كاري مي باشد.

·        نمايندگان وزارت جهاد كشاورزي پيشنهاد كردند بحث ارقام گياهي به عنوان كميته منابع ژنتيك اضافه شود.

·    دكتر ميرحسيني در پاسخ گفتند ارقام جديد گياهي جزو موضوعات كار اين كميته خواهند بود و لازم نيست در عنوان آن بيايد چون منابع ژنتيك اين موضوع را نيز در بر مي گيرد.

·    خانم ممتحن بيان كردند اداره مالكيت صنعتي طبق آيين نامه تشكيلاتي خود يك كيمته مالكيت صنعتي تشكيل داده است كه از دستگاهها و وزارتخانه هاي مرتبط هم حسب مورد دعوت مي شود و اين كميته مي تواند همان اهداف كميته مد نظر شورا را اجرا و تأمين كند.

·    دكتر ميرحسيني در پاسخ فرمودند دستگاهها مي توانند در رابطه با وظايف اجرايي خود كميته هايي داشته باشند اما كميته هاي اين شورا مداخله اي در كار دستگاهها نداشته و بيشتر بحث سياستگذاري مطرح است.

·    آقاي رفيعي گفتند در حال حاضرتفكيك بين موضوعات مالكيت ادبي هنري و مالكيت صنعتي دشوار و ناممكن شده است و اين موضوعات بسيار به هم نزديك شده اند لذا تقاضا دارد شورا ترتيبي اتخاذ كند كه كميته ها از كار يكديگر بي اطلاع نمانند.

·    دكتر كاظمي اعلام كردند دبير هركميته از مرتبط ترين دستگاه با موضوع كميته خواهد بود. نمايندگان بايد روي اسناد وايپو نظر بدهند و منظور از تشكيل اين كميته ها، از جمله تهيه اسناد و ارائه نظرات تخصصي براي اجلاسهاي وايپو خواهد بود.

·    آقاي قريبي پيشنهاد تشكيل كميته آگاه سازي عمومي با عضويت دستگاههايي همچون صدا و سيما و وزارت ارشاد را داشتند و معتقد بودند كه اين كار باعث اطلاع رساني، آگاهي و مشاركت بيشتر اعضا و عموم جامعه خواهد بود.

·    آقاي مهديان و خانم طاهري مخالف عضويت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در كميته ها بودند . دكتر مير حسيني در پاسخ از دكتر عباسي خواستند در اين زمينه توضيح دهند. دكتر عباسي اشاره كردند معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري بيش از ده ستاد در حوزه هاي مختلف و مهم مالكيت فكري دارد و عضويت آن به كميته ها بسيار كمك خواهدكرد. به علاوه پيشنهاد كردند كميته هاي تشكيل شده بازوي اجرايي شورا هم باشند و فقط سياستگذاري صورت نگيرد.

·    آقاي محسن زاده گفتند مرز بين كميته هاي كاري و كميته علمي مشخص نيست و نمي توان اين دو مورد را از هم جدا كرد و بهتر است يكي باشند و پيشنهاد كردند جزئيات كار كميته ها ، اهداف و اعضا آن ها اعلام شود و در جلسه ديگر مورد بررسي قرار گيرد.

·    دكتر ميرحسيني در پاسخ گفتند هدف از تشكيل كميته ها، فعال سازي اعضاي شورا است كه هم از نظرات اعضا استفاده شود و هم از نظرات و تجربيات و تخصص اساتيد دانشگاهها. بهتر است هر دو كميته با هم و در عين حال جدا از هم فعاليت كنند. با اين حال بحث براي دستگاهها و اعلام نظر باز است و پيشنهاد يكي بودن دو كميته هم بررسي خواهدشد.

·     در پايان آقاي كاظمي ضمن جمع بندي مباحث صورت گرفته ، اعلام كردند نظرات دستگاهها در جلسه ديگري نيز بررسي خواهد شد و تصميم گيري نهايي در رابطه با تشكيل كميته هاي كاري و علمي اتخاذ خواهد شد. ضمنا با توجه به اتمام وقت ، بحث و بررسي ساير موضوعات دستوركار جلسه فوق العاده شوراي سياستگذاري به جلسات بعدي موكول شد و جلسه با ختم صلوات پايان يافت./

 

 

بسمه تعالي

« ‌صورتجلسه چهاردهمين شوراي سياستگذاري و هماهنگي مالكيت معنوي »

 

زمان :دو شنبه 3/5/90

حاضرين :آقايان بختياري (‌وزير محترم دادگستري )، عليزاده ( قائم مقام دبير شوراي نگهبان و مشاور وزير در امور مالكيت معنوي)، رئيس الساداتي ( معاون وزير)، دكتر كاظمي ( معاون بين الملل )، دكتر مير حسيني( مشاور وزير و دبير شوراي سياستگذاري)، ‌الوندي ( وزارت دادگستري)، ناد عليزاده ( مشاور شوراي سياستگذاري ) عباسي ( كميته اخلاق و توسعه زيست فناوري)، شعاعي ( وزارت جهاد كشاورزي)، خيري ( موسسه تحقيقات بذر و نهال )،‌مير صالحي‌ ( مركز ملي فرش )،حسان ( وزارت صنايع)، قاسمي (‌ميراث فرهنگي) ، خاتمي ( پارك علم و فناوري دانشگاه تهران ) ، صاحبكار خراساني ( معاونت علمي و فناوري) ، حسن زاده (‌معاونت علمي و فناوري ) ، طارم سري ( مشاور شوراي سياستگذاري‌)، فتحي زاده ( وزارت بازرگاني )، مهديان (‌وزارت علوم )، محسن زاده ( وزارت ارشاد)، قريبي ( وزارت امور خارجه )‌،‌موسوي (‌سازمان صدا و سيما )، پور محمدي (‌مشاور شوراي سياستگذاري )، طاهري (‌وزارت صنايع ) ،‌سعيدي ( كتابخانه ملي )، حيدري ( وزارت ارشاد )، ممتحن (‌اداره مالكيت صنعتي ).

دستور كار جلسه :

1-      تلاوت قرآن كريم و خير مقدم توسط جناب آقاي ساداتي، معاون محترم وزير دادگستري و بيان دستور جلسه .

2-      گزارش وضعيت جاري حقوق مالكيت فكري كشور

3-      سخنراني و گزارش سفر آقاي كاظمي ابدي معاون محترم امور بين الملل

4-   گزارش نماينده محترم وزارت ارشاد در خصوص اجلاس اخير كميته دائم كپي رايت و حقوق مرتبط و همچنين پيشرفت كار لايحه جامع مالكيت ادبي و هنري

5-      گزارش نماينده محترم سازمان ثبت در خصوص سمينارهاي روز جهاني مالكيت فكري

6-      گزارش سمينارهاي خارجي توسط نمايندگان دستگاهها

7-      ارائه نقطه نظرات و پيشنهادات دستگاههاي عضو شورا

8-      جمع بندي و سخنراني توسط مقام عالي وزارت

الف : گزارش وضعيت حقوق مالكيت فكري كشور :

آقاي ساداتي در اين رابطه نكات زير را ارائه كردند :

* با توجه به ايجاد معاونت بين الملل در وزارت دادگستري و تقسيم كار صورت گرفته، ادامه كار شوراي سياستگذاري تحت نظر آقاي كاظمي ابدي معاون بين الملل، خواهد بود.

* يكي از مشكلات اين شورا، در رابطه با كادر سازي دستگاهها و اعزام نيرو به اجلاس ها و سمينارهاي خارجي است. پيشنهاد مي شود دستگاهها كارشناسان متخصص و وارد به موضوع و همچنين مسلط به زبان انگليسي را به دبيرخانه اين شورا معرفي كنند تا اعزام نيرو با مشكل مواجه نشود.

دكتر مير حسيني در اين رابطه نكات زير را ارائه كردند :

* ضمن اشاره به ايجاد معاونت بين الملل و تقسيم كار صورت گرفته، از زحمات آقاي ساداتي تشكر و قدرداني كرده  و خواستار ادامه حضور و فعاليت ايشان در اين شورا شدند.

* همايش هايي توسط « انجمن ملي مالكيت فكري» و « وزارت بازرگاني » در رابطه با مالكيت معنوي تشكيل شده است كه قصد بر اين است در استان ها هم فعال شود .

* برگزاري جلساتي در رابطه با حمايت از نشر و تأليف در شوراي حمايت از حقوق تأليف و نشر و همچنين جلسه با پژوهشگاه وزارت نيرو در اين زمينه.

* اعضاي شورا در سمينارها و همايش‌هايي شركت كرده اند كه بسيار اهميت داشته و لازم است گزارش آنها به اين دبيرخانه ارسال شود تا مورد بهره برداري قرار گيرد. از جمله گزارش همايش راجع به كتابخانه ديجيتالي
دانش سنتي در هند است كه مورد توجه وزارت بهداشت نيز قرار گرفته است.

* پرسشنامه اي راجع به بحث بررسي ماهوي اختراعات از سوي وايپو مطرح شده است كه بايد با همكاري سازمان ثبت تكميل و ارسال گردد.

* يكي از مهمترين الويت هاي كاري در حال حاضر مساله لايحه جامع مالكيت ادبي هنري است كه وزارت ارشاد بايد پيگير آن باشد.

* از آنجا كه مهلت 5 ساله آزمايشي قانون ثبت اختراعات رو به اتمام است، بايد جلسات مشتركي با سازمان ثبت و همچنين سمينارها و همايش هاي ملي با حضور كارشناسان و اساتيد دانشگاه در اين زمينه برگزار شود كه در تمديد اين قانون، نواقص آن برطرف گردد. انجمن ملي مالكيت فكري آمادگي خود را براي برگزاري جلسات تخصصي در اين زمينه اعلام مي كند.

* در زمينه الحاق به كنوانسيون هاي مالكيت فكري بايد توجه جدي شود. ايران به بسياري از كنوانسيون هاي مالكيت صنعتي پيوسته است البته برخي را عملاً اجرا مي كند در حاليكه عضو آنها نشده و از مزاياي عضويت بي بهره است و بايد در اين زمينه اقدام كند. مسأله الحاق به pctنيز بايد جداً پيگيري و اجرايي شود . اما در زمينه پيوستن به كنوانسيون‌هاي برن و رم و ساير كنوانسيونهاي ادبي و هنري هنوز ترديدهايي وجود دارد، قبلاً ‌هم اين مسأله در شورا مطرح شده و جلساتي برگزار شده و مديريت اين مسأله با وزارت ارشاد است كه تقاضا مي شود با در نظر گرفتن مصالح كشور پيگيري كند.

* در بحث فولكلور و دانش سنتي نيز سه متن تهيه شده است كه كارشناسان روي آن كار كرده و اهميت
زيادي دارد.

آقاي كاظمي ابدي نكات زير را ارائه كردند :

* از آقاي ساداتي و خدمات ارزشمند ايشان خصوصاً تأسيس شوراي سياستگذاري در وزارت دادگستري تشكر و قدر داني كردند.

* در رابطه با اجلاس دانش سنتي، فولكور و منابع ژنتيك در ژنو، ضمن تأكيد بر ارزش اقتصادي بالاي موضوعات مربوط به ژنتيك و دانش سنتي به خطرات بزرگي كه منابع ژنتيك ايران را تهديد مي كند اشاره كردند. در حال حاضر قريب به 500 ژن نادر ايراني از ايران خارج و توسط ساير كشورها ثبت شده است.

* در حوزه منابع ژنتيك در حال حاضر سه سند همزمان مورد بحث و بررسي است. پيشرفت كار در مورد دانش سنتي و مظاهر فرهنگي زياد بوده و در مرحله تهيه پيش نويس مواد قانوني است و در حال حاضر كار از مرحله كارشناسي گذشته و تيمي لازم است كه روي متن مواد كار كند.

* در سمينار كشور بالي كه متأسفانه از ايران كسي شركت نداشت،‌17 كشور شركت كننده متني تهيه كردند كه مبناي كار قرار گرفت. ما از متن مذكور حمايت كرديم و خوشبختانه پيشنهادات جديدي نيز در آن وارد كرديم كه تا حدودي منافع كشور ما را نيز در بر مي گيرد.

* از آقاي اعظمي نيز تشكر و قدرداني مي شود كه در جريان مذاكرات و جلسات نقش بسيار مهمي داشتند.

* متأسفانه مذاكرات در مورد منابع ژنتيك به خوبي پيش نمي رود و هنوز در مرحله اصول و كليات است و به مواد قانوني نرسيده است چرا كه منابع ژنتيك ارزش اقتصادي بسيار زيادي دارند و كشورها سعي دارند منابع ژنتيك را به نام خود مصادره كنند. به علاوه در ميان كشورهاي جهان سوم نيز وفاق كامل وجود ندارد و برخي كشورها مثل هند و چين كه در اين عرصه پيش رفته اند، راه خود را از ساير كشورها جدا كرده اند.

ب : گزارش نماينده محترم وزارت ارشاد :

آقاي محسن زاده در رابطه با لايحه مالكيت ادبي و هنري نكات زير را ارائه كردند :

* از دكتر مير حسيني كه در تدوين و اصلاح لايحه نقش بسيار مهمي داشتند تشكر و قدرداني كردند.

* لايحه مالكيت ادبي و هنري تقديم هيأت دولت شد و الان در كميسيون لوايح است و در حال جمع آوري نظرات و پيشنهادات دستگاههاي مختلف كشور هستيم.

* مسأله پيوستن به كنوانسيونهاي مالكيت ادبي و هنري نيز يكي از اولويت هاي ديگر كاري وزارت ارشاد است كه به جديت در دست بررسي است . البته لازم بود كه در اين زمينه نظر مقام معظم رهبري را نيز جويا شويم كه
نامه اي با امضاي وزير تهيه شده و ضرورت هاي آن اعلام شده است تا به ايشان تقديم شود. به علاوه در حال جمع آوري نظرات متخصصان و كارشناسان كشور نيز هستيم و وزارت ارشاد عزم راسخ به پيوستن دارد.

نماينده ارشاد در رابطه با اجلاس 22 كميته دائم كپي رايت و حقوق مرتبط وايپو نكات زير را ارائه كردند :

* در اين اجلاس بحث اجراهاي ديداري و شنيداري، حمايت از نابينايان و كم بينايان، محدوديتها و استثنائات مالكيت فكري و بحث سازمان هاي پخش مورد بررسي قرار گرفت.

* از زحمات آقاي رفيعي نيز به خاطر نقش مهم و فعالي كه در جلسات غير رسمي داشتند و باعث تأمين نظر جمهوري اسلامي ايران در بسياري موارد شدند، تشكر و قدرداني كردند.

* ملاقات با آقاي فرانسيس گري رئيس وايپو و معاون ايشان در رابطه با كمكهاي فني و كارشناسي و همكاريهايي كه وايپو مي تواند با ايران داشته باشد، بسيار مفيد و مهم ارزيابي شد.

* پيشنهاد كردند در اجلاسهايي كه راجع به مظاهر فرهنگي همچون فولكور و دانش سنتي است از وزارت ارشاد نيز نظر خواهي شود و اين وزارتخانه در جريان كار قرار گيرد.

ج : گزارش نماينده محترم سازمان ثبت :

سركار خانم ممتحن در رابطه با سمينار ملي حمايت از فرش ايراني در روز جهاني مالكيت فكري
نكات زير را ارائه كردند :

* اين سمينار نتيجه گزارش تخلفات و نقض حقوق فرش ايراني در ساير كشورها به وايپو بوده است. وايپو يكسري سئوالات تخصصي راجع به نوع حمايتهاي مورد تقاضاي ايران ارسال كرد كه به آنها پاسخ داده شد و متعاقب آن تيمي از متخصصين وايپو به ايران اعزام شد كه تأكيد زيادي روي استفاده از ظرفيتهاي قانوني موجود همچون قانون ثبت علائم و نشان جغرافيايي داشتند ضمن آنكه ايجاد قالبهاي جديد حمايتي براي حمايت از برخي مظاهر خاص فرش را لازم دانستند .

* اين سمينار روز 6 و 7 ارديبهشت ماه سال جاري مصادف با روزجهاني مالكيت فكري و با همكاري
وزارتخانه هاي مرتبط از جمله وزارت ارشاد و وزارت بازرگاني برگزار شد.

د : گزارش نمايندگان اعزامي دستگاهها به اجلاس هاي منطقه اي و بين المللي :

1- گزارش آقاي قريبي پيرامون موافقت نامه ليسبون :

* كارگروه مربوط به اين موافقتنامه تاكنون 3 جلسه راجع به بررسي مشكلات و چالش هاي عضويت كشورها در  اين موافقت نامه، بهينه سازي سيستم ليسبون و جمع آوري نظرات و پيشنهادات براي اصلاح اين سيستم برگزارشده استكه در جلسه سوم ايران به عنوان نائب رئيس كارگروه قرار گرفت.

* تلاش بر اين است كه سيستم ليسبون تا حد ممكن ساده و قابل دسترسي و نزديك به چارچوبهاي تريپس باشد تا اعضاي بيشتري پيدا كند.

* بررسي جامعي راجع به پيوستن سازمان هاي منطقه اي، در تهران و ژنو انجام شد و پيشنهاد شد اگر پذيرشعضويت و تعهدات آنها به منزله تعهد و عضويت كشورهاي تحت پوششان باشد، اين عضويت مناسب و مورد قبول خواهد بود.

* در حال حاضر در حال تهيه نقطه نظرات كتبي خود براي دبيرخانه هستيم كه شوراي سياستگذاري را نيز در   جريان آن قرار خواهيم داد.

* پيشنهاد كردند ثبت اسامي مبداء ايراني در سطح بين المللي و در سيستم ليسبون جدي تر پيگيري شود.

2- گزارش آقاي فتحي زاده پيرامون كتابخانه ديجيتالي دانش سنتي :

* هندوستان روي مسأله دانش اوليه ( prior Art) خيلي كار كرده است و سعي كرده با ثبت دانش اوليه خود مانع از نقض حقوق خود در بسياري كشورهاي دنيا شود.

* هند ابتدا دانش اوليه خود را ثبت كرده و سپس با وايپو، دفتر اروپا، دفتر آمريكا، دفتر ژاپن و دفتر چين در مورد ثبت و بررسي اختراعات قرارداد همكاري بسته است و كليه مستندات خود را به زبانهاي مختلف از طريق اينترنتدر دسترس آنها قرار داده است تا هر اختراعي كه براي ثبت به آنها ارسال مي شود ابتدا بررسي شود كه دانش اوليهآن متعلق به هندوستان است يا خير؟

* به علاوه با همكاري با وايپو توانسته است 200 طبقه به طبقات ثبت علائم وايپو اضافه كند .

* نكته مهم اين است كه وايپو حاضر است با به كارگيري تجربه هندوستان، تجربيات اين كشور در زمينه ثبت ديجيتاليدانش اوليه را با ساير كشورها تقسيم كند و آموزش هاي لازم را در اين زمينه ارائه كند.

* ايشان ضمن ارائه نكاتي از كار تحقيقاتي خود پيرامون استراتژيهاي مالكيت فكري در ايران اعلام كردند در نظر سنجي كه در رابطه با فعاليت شوراي سياستگذاري صورت گرفته است، درصد بالايي از افراد مورد مطالعه ، شوراي سياستگذاري را مرجع مناسبي براي مالكيت فكري دانسته اند اما عملكرد شوراي سياستگذاري را مورد انتقاد قرارذ داده و در حد انتظار نداشته اند. مورد انتظار است.

* پاسخ دكتر مير حسيني به نظر آقاي فتحي زاده :

      اين شورا با بودجه بسيار مختصري كه دارد، عملكرد بسيار موثري داشته و نبايد بدون ديدن كارنامه و گزارش عملكرد اين شورا، قضاوت كرد و افراد بايد در قضاوت خود گذشته و حال را در نظر گرفته و منصفانه
قضاوت كنند.

3- گزارش خانم پور محمدي راجع به سمينار مديريت جمعي سنگاپور ( CMO) :

* پيش بيني سازمان هاي مديريت جمعي در لايحه جديد مالكيت ادبي هنري گام بزرگي است و بايد
پيگيري شود.

* بيش از 100 سال از تأسيس اولين سازمانهاي جمعي مي گذرد اما در كشور ما هنوز هيچ سازمان مديريت             جمعي وجود ندارد.

* وايپو كمك هاي فني، مشاوره اي و حقوقي در اين زمينه به كشورهاي متقاضي ارائه مي كند كه مي توان با تشكيل كارگروهي متشكل از دستگاههاي مرتبط با موضوع و بهره گيري از تجربيات ساير كشورها در اين زمينه،          موضوع را بررسي و آيين نامه مناسبي براي آن تهيه كرد.

* علاوه بر اين مي‌توان با بررسي سازمانهاي مديريت جمعي موجود در دنيا، مناسبترين مدل را انتخاب و حتي از  آنها دعوت نمود تا شعبه اي در ايران تأسيس كرده و حمايت از حقوق صاحبان آثار را پيگيري كنند.

هـ : ارائه نقطه نظرات دستگاههاي عضو شورا :

1-      آقاي عليزاده :

* ضمن تشكر از آقاي ساداتي، خواستار ادامه فعاليت حضور ايشان در شوراي سياستگذاري شدند.

* از دستگاههاي عضو شورا خواستند فعالانه تر عمل كنند چون كار شورا فقط سياستگذاري و هماهنگي است.

* افراد شركت كننده در سمينارها و اجلاس ها مستندات خود را به شورا ارائه كنند تا به دستگاهها ابلاغ شود و مورد بهره برداري قرار گيرد.

2-      آقاي موسوي :

* نكاتي در رابطه با پيگيري سازمان صدا و سيما جهت تشكيل دادسراي فرهنگ و رسانه ارائه كردند و تأكيد كردند قاضي و كارشناس متخصص در اين زمينه لازم است.

* عدم عضويت در كنوانسيونهايي همچون برن و رم مناسب جمهوري اسلامي ايران در مجامع بين المللي نيست و تقاضا دارد پيگيري شود و نقطه نظرات دستگاهها جمع آوري شود.

3-      آقاي صاحبكار :

* براي ارتقاء فعاليتهاي شورا، همه اعضاي شورا فعال باشند نه فقط دبيرخانه شورا.

* در نقشه جامع علمي كشور كه در اسفند ماه رونمايي شد نكات مهمي راجع به ثبت و اعتبار سنجي مالكيت فكري است كه تقاضا دارد اين موضوعات در كميته هاي كارشناسي شورا بررسي شود.

4-      آقاي قاسمي :

* سازمان ميراث فرهنگي در زمينه ثبت آثار بيشتر با يونسكو در ارتباط است تا وايپو و تقاضا مي شود اين سازمان نيز در جريان كار وايپو و اجلاسهاي مربوطه قرار گيرد و از نظرات اين سازمان استفاده شود.

* دكتر مير حسيني در پاسخ گفتند : اتفاقاً تاكنون از كمكهاي نمايندگان و كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي در جلسات و تهيه متن ها استفاده زيادي شده و از آنها قدرداني مي شود، تغيير مديريت ها در سازمان ميراث باعث شده ارتباط تا حدودي كم شود كه از اين پس با ثبات مديريت همچنان همكاريها ادامه خواهد يافت.

5-      آقاي مهديان :

* انتقاد به عملكرد شورا داشتند و معتقد بودند جلسات شورا بيشتر صرف ارائه گزارش سمينارهاست و هيچ
مصوبه اي ندارد.

* پيشنهاد كردند بحث كمبود اعتبار و بودجه در شورا از طريق دستگاههاي عضو جبران شود.

آقاي فتحي زاده :

* با توجه به مسأله كوچك سازي دولت و واگذاري امور به بخشهاي خصوصي از بخشهاي خصوصي هم در جلسات شورا استفاده شود.

و : سخنراني و جمع بندي مباحث توسط مقام محترم وزارت :

* در پايان جناب آقاي بختياري، مقام محترم وزارت دادگستري از حضور اعضاي شورا و نقطه نظرات آنها تشكر و      از زحمات آقاي ساداتي قدرداني كرده و خواستار ادامه حضور ايشان در شورا شدند.

* وزارت دادگستري نيز پيگير لايحه جامع مالكيت ادبي و هنري در كميسيون لوايح هيأت دولت است.

*لازم است حضور فعال در اجلاسهاي بين المللي مالكيت فكري داشته و كارگروههاي تخصصي جهت مطالبات، احقاق حق و عضويت در كنوانسيونها داشته باشيم.

* لازم است كانون كارشناسان در اين زمينه فعالانه عمل كند.

* بخش هاي خصوصي حسب مورد به جلسات شورا دعوت مي شوند.

* سايت دبيرخانه شورا فعالتر شود.

* تشكر از دكتر ميرحسيني كه با وجود بودجه بسيار كم شورا، عملكرد و كارنامه درخشاني در زمينه مالكيت فكري      داشته اند. /228347

       « جلسه با ختم صلوات پايان يافت »

 

مرجع ملي مالكيت معنوي

شوراي سياستگذاري مالكيت معنويكشور
بموجب مصوبه شماره 22248/ت/35904 مورخ 17/2/86 هياتمحترم دولت و به منظور ايجاد هماهنگي ميان دستگاههاي اجرايي مرتبط با مالكيت معنويو همچنين اهتمام نسبت به اجراي مصوبات شماره هاي 7074/ت/28532 ه مورخ 16/2/82و169025ت 36894/ه مورخ 16/12/85 هيات دولت وتقويت مشاركت وهماهنگي بين سازمانها ودستگاههاي ذيربط و همچنين هدفمندسازي و ساماندهي حضور كارشناسان دستگاههاي مربوطهدر مجامع ملي ، منطقه اي وبين المللي و براي توسعه همكاري موثر بين المللي در عرصهحقوقي مالكيت معنوي (فكري) شوراي عالي (شوراي سياستگذاري ملي و هماهنگي) با مسئوليتوزير دادگستري و عضويت مسئولين و نمايندگان دستگاههاي اجرايي مرتبط كشور تشكيلگرديده وهمانگونه كه از نام اين شورا به وضوح مستنبط مي گردد،هدف ار تشكيل اين شوراانجام سياستگذاري ملي و تحقق هماهنگي بين دستگاههاي اجرايي كشور در زمينه ارتقاءمالكيت فكري مي باشد.

 

 

منبع:پرتال وزارت دادگستري

http://62.193.12.10/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=d9af38da-97ae-4ed5-98aa-32532f7f35b0

برچسب ها:

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما