Law

موسسه حقوقی عدل فردوسی به شماره ثبتی ۲۷۷۹۴

پیگیری کلیه دعاوی خود را با اطمینان به ما بسپارید.

دعاوی خانواده

کلیه دعاوی حقوقی خانوادگی اعم از مطالبه مهریه ، حضانت فرزند ، تمکین و طلاق را به ما بسپارید.

دعاوی ملکی

برای پیگیری دعاوی ملکی اعم از سرقفلی ، حق کسب ، پیشه ، تجارت و تخلیه اماکن مسکونی و تجاری با ما تماس بگیرید.

دعاوی کیفری

برای پیگیری کلیه دعاوی کیفری اعم از چک بلامحل كيفري، فروش مال غیر ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری و ... با ما تماس بگیرید.

دعاوی حقوقی

برای پیگیری کلیه دعاوی حقوقی اعم از چک ، مطالبه خسارت ، سفته ، رسید ،دعاوي مالي ، ارث ، سهم الارث ، وصیت با ما تماس بگیرید.

دعاوی شهرداری ها

این موسسه کلیه دعاوی شهرداری ها مانند دریافت غرامت طرح‌هاي دولتي ، کمسیون ماده ۱۰۰ و غیره را نیز می پذیرد.

دعاوی دیوان عدالت

این موسسه دعاوی مرتبط با کمسیونهای ماده ۱۰۰شهرداری ها و غیره را در دیوان عدالت اداری می پذیرد.

907

مقالات حقوق جزایی

548

مقالات حقوق خانواده

965

مقالات حقوق خصوصی

نگاهي به ظرفيت هاي كارآفريني در پيشگيري از جرم

نگاهي به ظرفيت هاي كارآفريني در پيشگيري از جرم
كارآفريني مفهوم وسيعي دارد كه تاكنون از ديدگاههاي مختلف مورد واكاوي قرار گرفته است و همه بر اين باورند كه كارآفريني (Enterpreneurship) موتور محركه رشد اقتصادي كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است و دلايل توجه آنان به اين مقوله سه دليل توليد ثروت ، توسعه تكنولوژي و اشتغال مولد يا فرا اشتغال زايي است .
باسمه تعالي
 
« نگاهي به ظرفيت هاي كارآفريني در پيشگيري از جرم »
در استقبال از شعار سال (توليد ملي ، حمايت از كار و سرمايه ايراني ) و گراميداشت هفته كارآفريني
"غلامرضا سعيدي قائم مقام وزير دادگستري "
كارآفريني مفهوم وسيعي دارد كه تاكنون از ديدگاههاي مختلف مورد واكاوي قرار گرفته است و همه بر اين باورند كه كارآفريني (Enterpreneurship) موتور محركه رشد اقتصادي كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است و دلايل توجه آنان به اين مقوله سه دليل توليد ثروت ، توسعه تكنولوژي و اشتغال مولد يا فرا اشتغال زايي است . بديهي است
با توجه به تأثير گسترده اي كه اقتصاد بر جنبه هاي مختلف زندگي فردي و اجتماعي دارد ، نقش كارآفريني نيز در ابعاد گوناگون ديگري ، فراتر از موارد سه گانه پيش گفته در خور تآمل و توجه است . در اين خصوص باورمندي به نقش اثرگذار عوامل اقتصادي مانند فقر ، بيكاري ، فشارهاي تورمي و … در وقوع بزه مي تواند نقش مغفول كارآفريني را در پيشگيري از جرم متجلي سازد .
كارآفريني در جوامعي رشد مي كند كه فرصت هاي لازم جهت خلق ايده ها ، بالندگي و خود شكوفائي افراد فراهم گردد . به تبع مهيا شدن چنين شرايطي و با توجه به ملازمه عوامل اقتصادي در بروز بسياري از جرايم ، فرصت براي ارتكاب بزه كاهش يافته و يا محدود مي شود . به عبارت ديگر كارآفريني با وقوع جرم رابطه اي معكوس دارد و اين خود يكي از جلوه هاي پيشگيري نوين است كه به پيشگيري اجتماعي شهرت دارد .
رشد اقتصادي در رهگذر خلق ايده هاي كارآفرينان ، فرصت هاي جديدي را براي سايرين به ارمغان مي آورد و همين امر سبب مي شود تا چرخه توسعه اقتصادي و سيع تر گرديده ، نيازهاي جامعه به نحو شايسته اي پاسخ داده شده ، به مدد آن عوامل اقتصادي اثر گذار بر وقوع جرم كاهش يافته و انگيزه ها و فرصت هاي مجرمانه محدودتر مي شود . در نتيجه كارآفريني به نحو قابل توجهي به پيشگيري از جرم مي انجامد بي آنكه از ابزارهاي كيفري و شيوه هاي قهري  استفاده شده باشد .
همچنين كارآفريني از آنجا كه خلق يك ارزش است مي تواند باور انسانها را به توانايي هاي بالقوه افزايش داده و
انگيزه ها را براي نيل به اهداف متعالي ارتقاء ببخشد . اهداف را انگيزه ها در انسان خلق مي كند ، انگيزه ها را نياز پديد مي آورد و شناخت دقيق و پاسخگويي به اين نيازها براي انسان يك روحيه عالي مي سازد . با اين همه روحيه عالي مستلزم تعادل زيستي و محيطي است ، يعني از يك جامعه نامتعادل نمي توان انتظار يك انسان متعادل داشت انسان نامتعادل نمي تواند از منطق و الگوهاي پذيرفته شده اجتماعي (قانون) به درستي پيروي كند . لذا جامعه بر فرد تأثير
مي گذارد و فرد بر جامعه . پس رشد كارآفريني و كاهش فرصت هاي مجرمانه نيازمند تلاشهاي فرد و جامعه است .
پيشگيري از جرم همانند كارآفريني هر دو محصول تحولات اجتماعي كشورها در سده هاي اخير است . به ويژه پيشگيري اجتماعي كه به ربع قرن آخر سده نوزدهم بر مي گردد . در حال حاضر سياست كيفري تمامي كشورهاي دنيا بر تقدم پيشگيري بر درمان ابتناء دارد . امروزه رويارويي كارآفريني را با دنياي مجرمانه مي توان به جبهه جنگ تعبير كرد كه در آن فضا كارآفرينان و فعالان اقتصادي سربازان پرقدرت و پر انرژي در خط مقدم رويايي با مسئله جرم و بزه به حساب مي آيند .
در حال حاضر طبق گزارش سازمان ملل متحد ، سالانه شاهد رشد 5 درصدي جرم هستيم كه بعضاً اين ميزان از رشد جمعيت و رشد اقتصادي بيشتر است ! بنابراين تلاش براي پيشگيري از وقوع جرم از اين رهگذر تلاش براي رهايي جامعه بشريت است . اينجانب با توجه به تجارب توأماني كه به مدد دانش تئوري و تجربه عملي در دو حوزه كارآفريني و مسئوليت هاي متعدد در نهادهاي قضايي داشته ام بر اين باورم كه :
« اگر جرم براي يك جامعه تهديد است ، كارآفريني يك فرصت خواهد بود و برآيند توجه ذو ابعاد به اين دو ، پيشگيري از جرم مي باشد »
در اين راستا از آنجا كه قوه قضائيه متولي اصلي پيشگيري از جرم است پيشنهاد مي شود با نگاه همزمان به اين دو مقوله نگرش و عزم جديدي را در جهت پيشگيري از جرم پي ريزي نمايد . به عنوان مثال حمايت هاي قانوني از فعاليتهاي سالم اقتصادي و توسعه كارآفريني ، حمايت از مالكيت معنوي ، برخورد قاطع با مفسدان اقتصادي ، قاچاقچيان و رانت خواران و حذف قوانين و مقررات دست و پاگير جهت رشد كارآفريني شايسته است در شمار اولويت هاي اين نهاد قرار گيرد .
از سوي ديگر اگر دولت را متولي اصلي حمايت از كارآفريني بدانيم تلاشهاي مسئولين اين حوزه مي بايست معطوف به آموزش ، اطلاع رساني و توسعه كارآفريني و نهادينه شدن اين فرهنگ در كليه سطوح جامعه مي باشد . طرحهايي چون اختصاص شبكه تلويزيوني ويژه كارآفريني ، ايجاد واحد درسي با اين موضوع در مقاطع مختلف آموزشي ، ( از مدرسه تا دانشگاه ) تقويت نهادهاي دولتي و غير دولتي پشتيبان از كارآفرينان ، شناسايي افراد خلاق ، تبيين فرهنگ كارآفريني در بين نهادهاي مختلف اجتماعي مانند خانواده ، ادارات ، مدارس دانشگاهها ، ترويج تفكر اقتصاد دانا محور ، تهيه طرح و نقشه جامع كارآفريني كه همواره مورد تأكيد مسئولان ارشد نظام و مقام معظم رهبري بوده است و نهايتاً بهره گيري از تجارب ساير كشورها در اين حوزه مي تواند نقطه عطفي در تلاقي مثبت كارآفريني و پيشگيري از جرم پديد آورد .

منبع:http://www.justice.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=Paper&CategoryID=c9015c62-c662-419c-b4e5-59805bd0e98c&WebPartID=90677bb1-5cbf-4aba-b20b-a7290818698b&ID=1f4862bc-2667-4b18-b4c4-b22ca830984b

برچسب ها:, , ,

حل مشکلات

موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از مجرب ترین وکلای پایه یک دادگستری سعی در حل مشکلات حقوقی شما دارد.

تماس با ما

ارتباط با ما

شما میتوانید برای حل کلیه مشکلات حقوقی خود با موسسه حقوقی عدل فردوسی تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

کمک به شما

شما می توانید برای حل کلیه دعاوی حقوقی خود اعم از کیفری ، جزایی ، خانوادگی و.. از وکلای موسسه حقوقی عدل فردوسی استفاده فرمایید.

تماس با ما

بانک جامع مقالات

مقالات موسسه حقوقی عدل فردوسی با بهره گیری از بانکی بالغ بر ۳۰۰۰ مقاله ی حقوقی در اختیار شما می باشد.

تماس با ما